Uzay’da yeni yaşam belirtileri: Fakat bu kez Mars’tan değil!

Evren büyük ve insanlıkta bir o kadar küçük. Uzayda Satürn’ün uydusu Enceladus’te su bulundu. İşte detaylar…

Uzay’da yeni yaşam belirtileri: Fakat bu kez Mars’tan değil!

Bilim insanları çok uzun süredir uzay ve uzaydaki yeni yaşam alanlarını inceliyor. Komplo teorilerine göre bu araştırmaların sebebi bir gün gerçekten Dünya’nın yaşanmaz bir yer haline geleceği. Ama biz daha az korkutucu diğer sebeplerle ilgilensek daha iyi olur. Mesela gelişen teknolojiyle önce uzayda turist olacağımız ve daha sonra oralara yerleşeceğimiz gibi. Bilim insanları en son yaptığı araştırmada ise bu konuda yeni bir şey keşfetti. Uzayda Satürn uydusu Enceladus’tan dev su kütleleri tespit ettiler…

Satürn’den yaşam belirtileri: Uydusu Enceladus’te su kütleleri tespit edildi!

Enceladus’teki su kütlesi aslında 2000’li yıllarda tespit edilmişti. O dönem bilim insanları bu uydunun yüzeyinde yer alan buzlu bir kabuğun altındaki sıvı okyanusu tespit etmelerinin ardından odak noktalarını Enceladus uydusuna çevirdiler. O dönem ilk bulgularda Enceladus’te fışkıran ve bulutlaşan su kütleleri tespit edilmişti.

Bugünse James Webb Uzay Teleskopu görev başındaydı. Dünya’dan bilim adamları ile kurulan bir ekip tabiri caizse tüm uzayı tek tek incelediler. Enceladus uydusundaysa şaşırtıcı bir durum ortaya çıktı. Araştırmanın baş yazarı NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Geronimo Villanueva “Ay’ın 20 katından daha büyük bir su bulutu tespit edildi.” dedi. Su bulutunun güney hatta ilerlediğini de ekledi.

Bahsi geçen su bulutu ve su kütlesi güney hattında ilerlerken bir yandan da su püskürtüyor. 80 galona tekabül eden bu hızlı püskürme bulutun içerisindeki suyun oldukça sıcak olduğunun mesajlarını veriyor olabilir. NASA bu püskürtme hızıyla olimpik bir havuzun birkaç saatte rahatça doldurulabileceğini belirtti.

Satürn ve Enceladus üzerinde su keşfinin ardından aslında insanlık için yeni fırsatların da doğduğunu belirtmeliyiz. Yepyeni bir gezegen ve uydu. NASA açıklamasında “Webb’in dalga boyu kapsamı ve hassasiyeti ve önceki görevlerden öğrendiklerimiz nedeniyle, önümüzde yepyeni bir fırsat penceresi var.” ibaresine yer verdi.

Geçtiğimiz hafta Dünya’nın yeni bir uydusu olduğunu yani ikinci bir Ay’a daha sahip olduğumuz haberini paylaşmıştık. Bu haftaysa Satürn uydularından birinde, Enceladus üzerinde uzayda su keşfedildiğini paylaşıyoruz. İnsanlığın her hafta yeni bir şeyler keşfetmesi aslında bizlere evrenin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası