Google Yapay Zeka işini abarttı! İşte Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılanlar!

Google, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği I/O 2023 etkinliğinde yeni yapay zeka çalışmalarını açıkladı. İşte detaylar!

Google Yapay Zeka işini abarttı! İşte Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılanlar!

Günümüzde yapay zekanın ChatGPT, Midjourney, DallE gibi örnekleri ile oldukça güçlü bir şekilde geliştiği herkes tarafından kabul edilmişken Google, bu alandaki yeni ürünlerini tanıttı. İşte şirketin yapay zeka çalışmaları…

Google’ın yeni yapay zeka ürünleri!

Bunlardan ilki Google I/O etkinliğinde duyurulan yeni çeviri özelliği “Universal Translator” büyük ilgi gördü. Artık Translate özelliğiyle sadece metinleri değil, videoları da farklı dillere çevirmek mümkün hale geldi. Yüz ifadeleri ve ses tonu da taklit edilerek gerçekçiliği artırıldı. Bu sayede YouTuber’ların çektiği videolar tüm dillere çevrilebilecek.

Google, henüz geliştirme aşamasında olan bu aracın deepfake videolar oluşturulmasına yol açabileceğinin farkında olduğunu belirtti. Google, Generative AI (üretken yapay zeka) kullanarak arama motorunu daha etkin hale getiriyor. Bu sayede kullanıcıların sorularına cevap verirken yapay zeka da kullanılıyor.

Google ayrıca arama motoruna bir perspektif özelliği ekledi, bu sayede arama sonuçlarına Reddit, Stack Overflow gibi platformlardaki ve kişisel bloglardaki bilgiler de dahil ediliyor. Bir etkinlik sırasında, “Balinalar neden şarkı söylemeyi sever?” sorusu yapay zeka tarafından cevaplandı.

Yapay zeka destekli yeni arama deneyimlerini denemek için bir alan olan Search Lab’in kullanıma sunulmasıyla bir arama motorunun neler yapabileceğini yeniden tasarlamaya devam ediyoruz. İlk deneyimlerden biri, konuları doğal bir şekilde keşfetmek için bilgilere genel bakış sunan ve yapay zekayı kullanan Search Generative Experience (SGE). SGE kullanıma sunulduğunda (başlangıçta yalnızca ABD’de olacak), Search Ads, sayfa boyunca ayrılmış reklam alanlarında görünmeye devam edecek.

Immersive View, dünyanın zengin, dijital bir modelini oluşturmak için milyarlarca Sokak Görünümü ile havadan görüntüleri birleştirmek için bilgisayar görüşünü ve yapay zekayı kullanıyor. Artık Immersive View for routes ile ister araba kullanıyor, ister yürüyor veya bisiklete biniyor olun, yola çıkmadan önce rotanın her bölümünü görselleştirebilirsiniz.

Önümüzdeki aylarda uygulamanın aktif olacağı şehirler şöyle: Amsterdam, Dublin, Floransa, Venedik, Londra, Paris, Berlin. Google son zamanlarda yapay zeka (AI) teknolojisinde yeni gelişmeleri de duyurdu. Bu gelişmeler Google I/O 2023 etkinliğinde sunuldu. En önemli duyuru, Gmail için AI destekli bir asistanın tanıtılmasıydı. Bu asistan, mesaj yazma ve yazı stili konusunda daha fazla seçenek sunacak.

Google Maps de güncellendi ve 3D rota gösterimi ile hava durumu ve trafik bilgisi sağlamaya başladı. Bir diğer gelişme ise Google Fotoğraflar için Magic Editor özelliğiydi. Bu özellik, kullanıcılara yapay zeka yardımıyla fotoğrafları önemli ölçüde değiştirme imkanı sunuyor.

Google ayrıca yeni bir dil modeli olan PaLM 2’yi tanıttı. Bu model, tüm sistemlerinde AI teknolojisini geliştirecek. Ek olarak, Google’ın sohbet botu Bard, programlama dillerini içerecek şekilde güncellendi ve Adobe Firefly resimleri oluşturma yeteneği kazandı.

Bard, 180’den fazla ülkede ve Türkçe dahil olmak üzere 40’tan fazla dilde kullanılabilecek. Google, AI desteğini Google Arama gibi birçok hizmetinde kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji, kullanıcıların aradıkları bilgiyi daha verimli bir şekilde bulmalarına yardımcı olacak.

Yapay zeka son olarak tıp dünyasına da giriş yaptı. Google, I/O 2023 etkinliğinde Med-PaLM 2 adlı yeni bir dil modeli duyurdu. Bu dil modeli, tıbbi metinler ve eğitim verileriyle geliştirildi ve doktorların çeşitli raporları analiz etmesine yardımcı olacak.

Ayrıca Google, Gmail için yapay zeka destekli bir asistan tanıttı ve Google Haritalar’ı üç boyutlu hale getirerek rotaları, hava durumunu ve trafik yoğunluğunu gösterebilecek şekilde güncelledi. Öte yandan Google, Bard sohbet botuna programlama dilleri desteği ekledi ve Adobe Firefly görüntüleri oluşturabiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası