85 milyonun e-Devlet verileri çalındı mı? Resmi açıklama geldi!

85 milyon vatandaşın e-Devlet verileri çalındı mı? Ortaya atılan iddialar doğru mu? İşte konuyla alakalı gelen resmi açıklama!

85 milyonun e-Devlet verileri çalındı mı? Resmi açıklama geldi!

Son zamanlarda gündemde 85 milyon kayıtlı e-Devlet kullanıcısının verilerinin çalındığı iddiası dolanıyordu. Konuyla alakalı resmi bir açıklama bekleniyordu. Cumhurbaşkanlığı’na doğrudan bağlı Siber Güvenlik Dairesi Başkanlığı’ndansa konuyla ilgili açıklama geldi. İşte “e-Devlet verileri çalındı mı?” sorusunun cevabı…

Cumhurbaşkanlığı’ndan e-Devlet açıklaması geldi!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, Türkiye gündemine oturan “e-Devlet kullanıcı verileri sızdırıldı” haberleriyle ilgili olarak Türksat Gölbaşı yerleşkesinden konuyla alakalı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını ayrıca bu durumun imkansız olduğunu belirtti.

Salih Talay, son zamanlarda “85 milyon kullanıcının e-Devlet verilerinin çalındığına” ilişkin iddiaların ortaya atıldığını ancak halihazırda e-Devlet Kapısı kullanıcısı sayısının 63 milyon olduğunu ve bunun da iddiaların asılsız olduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca 63 milyon kullanıcılı bir sistemden 85 milyon veri sızıntısı olmasının imkansız olduğunu belirtti.

Çalındığı iddia edilen verilerin satışa sunulduğu internet sitelerinin incelendiği ve söz konusu sitelerin ağırlıklı olarak sahte içerikli internet siteleri olduğunu gördüklerini belirten Talay, “Siteye kayıt olmak ve bilgi paylaşmak vatandaşlarımız açısından büyük bir risk oluşturuyor. Dijital dünyaya aktardığımız veriler kaybolmuyor. Geçmişte saldırganlar tarafından değişik kaynaklardan, ağırlık olarak da oltalama saldırısı tekniğiyle elde edilmiş veriler, değişik dönemde tekrar tekrar dolaşıma sokuluyor” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili gerekli hukuki süreçlerin uygulanacağı da belirtildi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası