YouTube’dan kanal sahiplerini korkutan yeni kural

YouTube’da içerik üreten birisinin telif hakları ile korunan bir video veya müziği, sahibinden izinsiz kullanması yasak. Telif hakkı ihtarı …

YouTube’dan kanal sahiplerini korkutan yeni kural

YouTube’da içerik üreten birisinin telif hakları ile korunan bir video veya müziği, sahibinden izinsiz kullanması yasak. Telif hakkı ihtarı gönderildiğinde video kaldırılırken, videonun kaldırılmadığı ancak gelirlerin telif hakkı sahibine gönderildiği senaryo da oldukça popüler. YouTube telif hakkı kurallarını daha da sıkılaştırdı.

YouTube telif hakkı sonrasında video yüklemeyi askıya alıyor

Trump destekçileri tarafından ABD Kongre Binası’nın basılması ve sonrasında algı operasyonu yapmak için yanlış bilgiler içeren videoların YouTube’da yayılmasının kurallarda değişiklik yapma kararını hızlandırdığı iddia ediliyor.

YouTube’da bir kanal telif hakkı ihtarı alırsa, bir hafta boyunca herhangi bir video yayınlayamayacak. Aynı kanal 90 gün içerisinde 2. ihtarı aldığında, 2 hafta boyunca herhangi bir video yayınlayamayacak.

90. gün yani 3 ay içerisinde 3. ihtar alındığında ise YouTube’dan tamamen kaldırılacak. Kanal sahibi telif hakkını ihlal ettiği içeriği silse bile, ihtar kabul edilecek. Özellikle yüksek aboneye sahip olan kanal sahipleri telif hakkı konusuna oldukça dikkat etse de, bazen gözden kaçabiliyor.

Bu durumda ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz görünüyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası