SonTakip

WhatsApp çöktü: İşte kullanıcıların yöneldiği alternatifler

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, an itibariyle erişim sorunlarıyla boğuşuyor. Facebook ve Instagram gibi akşam saatlerinden …

WhatsApp çöktü: İşte kullanıcıların yöneldiği alternatifler

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, an itibariyle erişim sorunlarıyla boğuşuyor. Facebook ve Instagram gibi akşam saatlerinden bu yana erişilemeyen uygulama, ciddi iletişim kopukluklarına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcıların alternatif aramaktan başka şansı kalmıyor.

Peki WhatsApp alternatifi uygulamalar hangileri? Pek çok şirket, sosyal medya paylaşımlarıyla erişim sorunu yaşayan Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ı eleştiren paylaşımlar yaptı. Ancak hangisinin mesajlaşma platformunun yerini doldurabileceği şu an için gizemini koruyor. İşte kullanıcıların yöneldiği alternatifler.

WhatsApp yerine ne kullanabilirim?

WhatsApp çöktü haberlerinin yayılması ve sorunun anlaşılmasından sonra kullanıcılar hemen çeşitli alternatiflere yöneldi. Bunların pek çoğu ciddi rakipler olmasa da şirketin yerini doldurmak için birkaç aday şimdiden hazır. Ancak belirtmekte yarar var ki erişim sorunu ne kadar sürecek ve uygulamanın yeri dolacak mı şu an için gizemini koruyor. Yine de bazı seçenekler mevcut.

Telegram

Düşük internet gereksinimleri ile dikkatleri üzerine çeken Telegram, özellikle WhatsApp gizlilik politikasından bu yana popülerliğini artırdı. Kalite kaybı yaşamadan medya gönderimi ve herkese açık kanallarıyla kullanıcıların beğenisini toplayan uygulama, WhatsApp çökmeden önce bile platformun en büyük rakibi olarak kabul ediliyor.

Signal

Kullanıcı sözleşmesinin interneti kasıp kavurduğu dönem Elon Musk sayesinde patlayan Signal, listemizin en eskilerinden biri. Uygulama, 25 Mayıs 2010 tarihinde Google Play üzerinde yayınlandı. Ancak bugün beğendimiz ve sevdiğimiz haline gelmesi 2018 yılını buldu. Özellikle güvenlik elementlerine vurgu yapan platform, bağımsız geliştiricilerin destek verdiği ve bağışlarla ayakta duran bir yapıya sahip.

iMessage

Bir iPhone, iPad ya da Mac kullanıcısıysanız, en basit seçenek bazen en iyisidir. Sadece Apple ürünleri için bir WhatsApp alternatifi olan uygulama, listemizin diğer üyeleri gibi pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor. Ancak platformun en büyük eksisi sadece mesaj odaklı olması. Ne yazık ki kullanıcılar görüntülü ya da sesli konuşmak için iMessage’ı kullanamıyor.

BiP

Turkcell tarafından Android ve iOS cihazlar için geliştirilen BiP, kaybolan mesaj başta olmak üzere para transferinden dosya aktarımına kadar WhatsApp’ta olan ve olmayan birçok özelliği bünyesine barındırıyor. 1000 kişiye kadar kalabalık gruplar oluşturmanıza izin verilirken, anında çeviri özelliği sayesinde farklı dilleri konuşan kişilerle çok daha kolay bir şekilde mesajlaşabiliyorsunuz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası