SonTakip

Volkswagen ve Bosch’tan ‘batarya’ hamlesi!

Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, bünyesinde dünyaca ünlü otomotiv firmalarını barındırıyor ve her …

Volkswagen ve Bosch’tan ‘batarya’ hamlesi!

Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket, bünyesinde dünyaca ünlü otomotiv firmalarını barındırıyor ve her kesime hitap edebilecek otomobiller piyasaya sürerek kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket, elektrikli otomobiller için büyük yatırımlar yapacağını duyurmuştu. Duyurunun ardından şirket, batarya teknolojileri üzerine yeni firmalar ortaklıklar yaptı. Bugün yapılan yeni bir açıklamayla birlikte Volkswagen ve Bosch, batarya teknolojileriyle ilgili ilerleyen zamanlarda yeni bir şirket kurabileceklerini açıkladı.

Volkswagen ve Bosch, batarya üretimi için şirket kurabilir!

Volkswagen ve Bosch, bugün yeni bir ortaklık açıkladılar. Şirketler, ilerleyen günlerde batarya üretimi için ortak bir şirket kurabileceklerini açıkladılar. Bu ortaklık düşüncesindeki ana fikrin akü hücresi ve sistem üreticileri için entegre pil üretim sistemlerinin yanı sıra yerinde hızlandırma ve bakım desteği olduğu açıklandı.

Volkswagen, batarya üretimi konusunda epeyce yol aldı. Şirket, geçtiğimiz günlerde Avrupa genelinde 6 adet batarya üretim fabrikası kuracağını açıklamıştı. Bu fabrikaların yanı sıra yeni ortaklar ile şirket, daha iyi bir batarya üretim altyapısı kurarak ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak büyük talebi rahatlıkla karşılamayı hedefliyor.

Yapılan araştırmalara göre 2030 yılında Avrupa’daki batarya talebi yaklaşık 700 GWh olacak. Bu doğrultuda otomobil şirketleri fabrikalar kurarak ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek batarya sıkıntılarını engellemeye çalışıyorlar. Volkswagen de bu amaçla Bosch ile gelecekte ortaklık yaparak batarya fabrikalarının sayısını daha da artırmak istiyor. Eğer şartlar yerine getirilirse yeni şirket bu yıl içerisinde de kurulabilir.

Bu açıklama sonrasında Volkswagen Group Components CEO’su Thomas Schmall şu açıklamalarda bulundu:

“Avrupa, önümüzdeki yıllarda küresel bir batarya santrali olma yolunda eşsiz bir şansa sahip. Yeni giga fabrikaların ekipmanları da dahil olmak üzere pil üretiminin tüm yönlerine yönelik güçlü ve artan bir talep var. Volkswagen ve Bosch, Avrupa’daki bu yeni, milyarlarca euroluk sektörü geliştirmek ve şekillendirmek için fırsatları keşfedecek. Pil üreten değer zincirinin dikey entegrasyonuna aktif olarak katılma kararımız, kayda değer yeni kar havuzlarına dokunacaktır. Avrupa’da yapılan e-mobilite için tamamen yerelleştirilmiş bir Avrupa tedarik zinciri kurmak için yola çıkmak, iş tarihinde kesinlikle ender bir fırsata işaret ediyor.”


ID.Charger

Robert Bosch Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Bosch Rexroth Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Najork şunları söyledi:

“Volkswagen ile birlikte, standart donanıma sahip batarya hücrelerinin üretim süreçlerini sanayileştirmenin bir yolunu arıyoruz. Bunun için en iyi ön koşullara sahibiz: Bosch, yalnızca dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi değil, aynı zamanda önde gelen fabrika ekipmanı tedarikçilerinden biridir. Batarya teknolojisinin nasıl çalıştığını anlıyoruz ve onu nasıl üreteceğimizi biliyoruz. 135 yılı aşkın otomotiv deneyimimiz ve kanıtlanmış sanayileşme uzmanlığımızla, artan batarya talebine hizmet etmek istiyoruz. Avrupa endüstrisi, ekonominin ekolojik dönüşümü için bir teknoloji sürücüsü olma potansiyeline sahiptir.”

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası