SonTakip

Türkiye’nin en çok satan otomobil markası değişmedi

2020 yılında Türkiye‘nin yarayan kanası haline gelen otomobil sektörü, sancılı bir yılı geri bıraktı. Artan fiyatlar karşısında azalan talepler …

Türkiye’nin en çok satan otomobil markası değişmedi

2020 yılında Türkiye‘nin yarayan kanası haline gelen otomobil sektörü, sancılı bir yılı geri bıraktı. Artan fiyatlar karşısında azalan talepler, hem otomobil üreticilerini hem de kullanıcıları önemli oranda etkiledi. Bu durum haliyle, otomobil satışlarına da doğrudan yansıdı. Otomobil pazarı için sancılı geçen bir senenin ardından Türkiye’nin en çok satan otomobil markası da belli oldu.

Renault, liderliği bu yılda kaptırmadı

Türkiye pazarında liderliği kaptırmayan Renault markası, bu yılda başarısını sürdürmeyi başardı. Yıl bazında 98.900 adet satış rakamı elde eden marka, yerli pazarda 16,2 pazar payı ile Türkiye’nin en çok satan otomobil markası oldu.

OYAK Renault Otomobil Fabrikaları‘nda üretilen yerli modeller Clio HB ve Megane Sedan ile satış liderliğini alan otomobil üreticisi, Clio HB modelinde 46.192 adet satış rakamı ile B HB segmentinde  üstünlü liderlik elde etti. Lider marka, 39.917 satış adedi ile de C Sedan segmentinde ikincilik koltuğuna oturdu.

2020 yılında Türkiye’nin en çok satan SUV modeli de Dacia Duster oldu. 17.402 adet satış rakamı ile C-SUV segmentinde lider olan Dacia, Türkiye pazarında yüzde 14,98 pazar payına ulaştı. Bu veriler neticesinde Dacia ve Renault markalarından oluşan Renault Grubu sancılı geçen 2020 yılında, toplam 132.344 satış rakamı ile yüzde 17,1 pazar payı elde etti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası