SonTakip

Otomobil sahipleri müjde: Danıştay ikinci el parçayı engelledi!

Bir süre önce otomobil sahiplerinin haklarını savunmak için Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından açılan dava nihayet sonuçlandı. Alınan …

Otomobil sahipleri müjde: Danıştay ikinci el parçayı engelledi!

Bir süre önce otomobil sahiplerinin haklarını savunmak için Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından açılan dava nihayet sonuçlandı. Alınan karara göre, olası kaza durumlarında izin dahi alınmadan araçlarına ikinci el parça takılan otomobil sahiplerinin haklı olduğuna karar verildi.

Konuyla ilgili karar veren kurum olan Danıştay 8. Dairesi, trafik sigortası olan kişinin çarptığı araçta, sahibinin rızası olmadan “orijinal parça” yerine “ikinci el parça” kullanılmasının mülkiyet hakkına zarara uğrattığını ve hukuka aykırı olduğuna karar verdi. İşte ayrıntılar…

Bundan sonra izinsiz ikinci el parça kullanılamayacak

Her şey geçtiğimiz yıl 31074 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar” başlıklı madde ile başladı. Alınan kararın hukuka aykırı olduğunu savunan Türkiye Barolar Birliği, konuya itiraz ederek yargıya başvurma kararı aldı.

Bir süredir devam eden süreç nihayet bugün sona erdi. TBB’nin tebliğdeki bazı maddelerin Anayasa’ya, Karayolları Trafik Kanunu’na, Avukatlık Kanunu’na, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na aykırı olduğu yönündeki itirazı kabul edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği, şu ifadelere yer verdi:

Danıştay 8. Dairesi’nin 31.03.2021 tarih ve 2020/6493E. sayılı kararı ile “davalı idare tarafından, sigorta ilişkisinin tarafı olmayan ve doğrudan zarar gören 3. kişilerin araçlarında meydana gelen hasarın rızaları alınmaksızın yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilmesine imkan tanınarak yasal bir dayanak olmaksızın mülkiyet hakkına kısıtlama getirildiği” gerekçesiyle dava konusu Tebliğ’in “yeniden kullanılabilir parça” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.”

Böylelikle Danıştay, doğrudan zarar gören üçüncü kişilerin araçlarında meydana gelen hasarın rızaları alınmaksızın, “ikinci el” ile giderilmesine imkan tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası