SonTakip

Tesla sahipleri aracını daha az şarj edecek!

Uzun yıllardır Tesla için batarya üretimi yapan Panasonic, yakın zamanda yeni bataryalar için bantları çalıştıracak. Elektrikli araçlara karşı …

Tesla sahipleri aracını daha az şarj edecek!

Uzun yıllardır Tesla için batarya üretimi yapan Panasonic, yakın zamanda yeni bataryalar için bantları çalıştıracak. Elektrikli araçlara karşı en büyük önyargılardan biri olan düşük menzil kapasitesi, yeni çözümlerle buluşmaya devam ediyor. Panasonic’in üretmeyi planladığı geniş kapasiteli bataryalar ile Tesla araçların tek şarjla alabildiği yol mesafesi artacak.

Bugün sabah saatlerinde Türkiye’de açacağı şarj noktalarını da duyuran Tesla, Türkiye’deki küçük kullanıcı kitlesini bu haberle sevindirmiş oldu. Ülkemize olan yatırımlarını artıran Tesla ile ilgili detayları gün içerisinde sizlerle paylaşmıştık.

Panasonic, yeni Tesla bataryalarını 2023’te üretecek

Son gelen bilgilere göre Panasonic, 2023 yılında üretim bantlarının bir kısmını Tesla’ya ayırdı. Bu ikili yıllardır batarya üretimi konusunda ortaklık sürdürüyor. Yeni geliştirilen bataryalar, söylentilere göre yüzde 15 daha fazla menzil sunacak. Bu da bir Tesla Model S’in tek şarjla 650km yerine 750km yol alabilmesi anlamına geliyor. Bu olumlu gelişmeyle birlikte bataryaların boyutunun ise iki katına çıkacağı söylendi.

Gelen diğer bilgilere göre Panasonic, üretim bandından geçecek yeni bataryalar için yatırımlarını da artırdı. 2023 yılında gerçekleşecek üretim için yaklaşık 704 milyon dolarlık bir yatırımla fabrikaların genişleyeceği bilgisi verildi. Bu üretim artırma yatırımının ilk durağı, şirketin Japonya’daki fabrikası olacak. Bu fabrikanın üretim bantlarının artırılmasının ardından kapasite artışı için diğer çözümler de devreye girecek.

Dün Reuters’a konuşan şirket, bu yatırımı doğrulamış ve bu kapasite artışının Tesla’ya özel olduğu vurgulanmıştı. Yani üretim için sağlanacak yeni bantlardan öncelikli olarak Tesla faydalanacak. Bu da Panasonic – Tesla ortaklığının giderek güçlendiğini gösteren bir diğer açıklama.

Yüksek kapasiteli bataryanın bahsi ilk defa geçmiyor, Eylül 2020’de Tesla, düzenlediği etkinlikte 4680 adını verdiği yeni bataryasından bahsetmişti. Bu bataryaları kullanacak yeni Tesla aracın 25.000 dolar gibi bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası