Sony rest çekti: Yeni Call of Duty’ler PlayStation’a gelmeyecek mi?

Sony, Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın alması durumunda gelecekteki PlayStation bilgilerini Activision’a vermeyeceğini söyledi.

Sony rest çekti: Yeni Call of Duty’ler PlayStation’a gelmeyecek mi?

Microsoft ve ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Activision-Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma girişimi konusunda yeni bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında ise Sony’nin PlayStation Başkanı Jim Ryan’ın açıklamaları paylaşıldı. Microsoft-Activision anlaşmasının tamamlanması durumunda, yeni PlayStation konsollarının bilgilerini Activision ile paylaşmayacağını söyledi.

Sony, Microsoft-Activision anlaşmasına karşı PlayStation vurgusu yaptı

Jim Ryan’ın Nisan ayında FTC’ye karşı verdiği ifadede dikkat çeken açıklamalar bulunuyor. Sony’nin Microsoft tarafından satın alınan Activision-Blizzard ile çalışmak zorunda olmadığını bildirdi. Bundan dolayı da PlayStation 6 gibi yeni konsolların bilgilerini oyun deviyle paylaşmayabileceğini söyledi.

Sony, Activision’ın satılması durumunda, Microsoft’un PlayStation geliştirme kitine erişebileceğini iddia ediyor. Konuyla ilgili olarak Jim Ryan, “Doğrudan bir rakibin sahibi olduğu şirketin bu bilgilere erişmesi riskini alamayız” ifadelerini kullandı.

FTC daha önceki bir raporunda, Microsoft’un Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’ı satın almasını ele aldı. Ryan benzer endişelerin Mojang için de yaşandığını, ancak Microsoft’un herhangi bir önlem almadığını savundu. 69 milyar dolarlık Activision anlaşmasının ise işleri daha da karışık hale getireceğini söyledi.

Sony ayrıca Call of Duty’nin PlayStation performansının kasıtlı olarak sınırlanabileceğini iddia etti. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Sony’nin davranışını ise “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi ve PS oyuncularına en iyi deneyimi sunacaklarını bildirdi.

FTC, Microsoft ile görüşmenin ardından 18 Temmuz’da kararını açıklayacak. Bu süreç içerisinde Microsoft CEO’su Satya Nadella dahil olmak üzere birçok kişinin ifadesi dinlenecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası