Soğuk pilleri çalıştıracak elektrolit!

Günümüz pillerindeki en önemli sorunlarından biri; düşük sıcaklıklarda çalışamama. Araştırmacılar, yeni bir gaz elektrolit ile -60 ºC’de çalışabilecek piller üretecek.

Soğuk pilleri çalıştıracak elektrolit!

İnsanların elektrikli otomobillere ilişkin en sık duyulan olumsuz düşüncelerinden biri de soğuk kış havalarında pillerinin çalışmayacağı endişesidir. California Üniversitesi bilim adamları, lityum pillerin -60 ºC gibi düşük sıcaklıklarda “mükemmel performans” ile çalışmasına olanak tanıyan yeni bir elektrolit geliştirdiler.

Florometan gazından oluşuyor

Yeni pil, sıvı organik çözücüler yerine elektrolit basınçlı sıvılaştırılmış florometan gazından oluşuyor. Düşük viskozitesi, geleneksel sıvı elektrolitleri donduracak olan aşırı soğuk havalarda dahi, yüksek iyon hareketliliği ve dolayısıyla yüksek iletkenlik sağlar.

Yeni elektrolit, bir dizi kimyasal zincirleme tepkimenin pilin aşırı ısınmasına ve yanmasına neden olduğu “termal kaçakları” önleyen doğal bir kapatma mekanizmasına sahiptir.

Geleneksel lityum iyon piller yaklaşık -20 ºC sıcaklıklara kadar dayanıklıyken, bu tür elektrolitleri kullanan pillerin ve kapasitörlerin -100 ºC’ye kadar düşük sıcaklıklarda çalışabilmesi, Jüpiter ve Satürn gibi dış gezegenleri keşfetmek için alan sondalarında kullanılmalarının mümkün olması umuluyor.

 

Kaynak adres : https://www.shiftdelete.net/soguk-pilleri-calistiracak-elektrolit-gelistirildi-82838

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası