Starlink nedir? Starlink Türkiye fiyatı ne kadar?

Dünyanın en zengin kişisi konumunda bulunan Elon Musk, yenilikçi projeleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX …

Starlink nedir? Starlink Türkiye fiyatı ne kadar?

Dünyanın en zengin kişisi konumunda bulunan Elon Musk, yenilikçi projeleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketinin, uzaydan internet sağlayan yeni projesi Starlink için Türkiye’de geçtiğimiz saatlerde ön siparişler resmen başladı. Starlink projesinden yararlanmak için depozito ücreti ödemeniz gerekiyor, ancak hizmet alamamanız durumunda ücret iadesi yapılmayacak.

Starlink hizmetinden yararlanan kişilerin sayısı 10 bini aştı. Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla uzaydaki uydu ağı tamamlandıktan sonra bu internet hizmetinin küresel olarak verilmesi planlanıyor. En çok merak edilen konulardan birisi de şüphesiz Starlink projesinin internet hızının kaç MB/s olacağı yönündeydi. Gelen bilgilere göre 50MB/s ve 150MB/s arasında olması beklenen internet hızları ile Dünya’nın her noktasına hızlı internet verilmesi hedefleniyor.

Starlink nedir?

Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. Geçtiğimiz Ekim ayında beta denemelerine başlayan şirket, Starlink internet projesi kapsamında 12 bin internet uydusu uzaya fırlatmayı hedefliyor.

Starlink ücreti ne kadar?

Kapasitenin sınırlı olduğu belirtilen Starlink projesi için 99 dolarlık bir depozito ödemeniz gerekiyor. Ayrıca internet hizmetini kullanmanız için 499 dolar değerindeki Starlink başlangıç kitini de satın almanız gerekiyor. CEO Elon Musk daha önce yaptığı açıklamada, projenin düşük maliyetli küresel geniş bant internet yetenekleri için önemli bir talebi karşılayacağını ifade etmiştir.

Starlink Türkiye ön sipariş nasıl yapılır?

Eğer internet hizmetinden faydalanmaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken ilk şey Starlink’in internet sitesine giriş yapmak olacak. Daha sonra sizden mail adresinizi girerek, konumunuzu seçmenizi isteyecek. İstenen bilgileri doldurduktan sonra ‘order now’ seçeneğine tıkladıktan sonra projenin hizmet vereceği tarih size verilecek. Bu aşamada ödediğiniz 99 dolarlık depozito ücreti eğer hizmet alamamanız durumunda size geri iade edilmeyecek.

Proje ne zaman tamamlanacak?

Elon Musk’ın oldukça ilgi gören projesi, tüm prosedürlerin tamamlanması durumunda 2027 yılında tamamlanacak. Bu süreç içerisinde Starlink internet projesinin küresel olarak verilmesi için uzayda internet uydu ağı kurulacak.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası