SonTakip

Şimdiye kadarki en büyük kuyruklu yıldız keşfedildi!

Kuyruklu yıldızlar, Güneş Sistemi’nin oluşumundan bu yana varlığını sürdüren buzdağlarıdır. Bu cisimler Güneş’e yaklaştıklarında üzerlerindeki …

Şimdiye kadarki en büyük kuyruklu yıldız keşfedildi!

Kuyruklu yıldızlar, Güneş Sistemi’nin oluşumundan bu yana varlığını sürdüren buzdağlarıdır. Bu cisimler Güneş’e yaklaştıklarında üzerlerindeki buz katmanının bir kısmı erir ve bazı parçaları ise ondan koparak kuyruğunu oluşturur.

Bu gök cisimleri insanlık tarihinin başlangıcından bu yana her zaman ilgi odağı olmuştur. İnsanlar farklı çağlar boyunca kuyruklu yıldızlara farklı anlamlar yüklemiştir. Günümüzde de bu gök cisimleri araştırılmaya devam ediyor. 12 Nisan Salı günü Hubble Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen yeni kuyruklu yıldız ise şimdiye kadar görülenlerin çok ötesinde.

Şimdiye kadarki en büyük kuyruklu yıldız!

C/2014 UN271 adı verilen kuyruklu yıldızın, yaklaşık 130 km çapında bir çekirdeğe sahip olduğu anlaşıldı. Boyutları ile şaşkınlık yaratan yeni kuyruklu yıldız, ondan sonra gelen diğer kuyruklu yıldızdan yaklaşık 30 km daha büyük.

Uzay ajansı, C/2014 UN271’in çekirdeğinin bilinen diğer kuyruklu yıldızların çoğundan yaklaşık 50 kat daha büyük olduğunu belirtti. Aynı zamanda bu kuyruklu yıldızın ağırlığının 500 trilyon tona ulaşabileceği ifade ediliyor. Bu rakam tipik bir kuyruklu yıldızın kütlesinden yüz bin kat daha fazla.

NASA ayrıca devasa buz ve toz topunun saatte 35 bin km/s hızla güneş sisteminde hareket ettiğini. Endişelenecek bir şey olmadığını belirten NASA, kuyruklu yıldızın Dünya’ya yaklaşma şansı olmadığını ekledi. Devasa kuyruklu yıldız 2031 yılında Güneş’e en yakın konumunda olacak.

California Üniversitesi’nden gezegen bilimi ve astronomi profesörü David Jewitt kuyruklu yıldız hakkında şu ifadeleri kullandı:

Bu kuyruklu yıldız, kelimenin tam anlamıyla buzdağının görünen kısmı. Güneş Sistemi’nin daha uzak kısımlarında göremeyeceğimiz kadar sönük olan binlerce kuyruklu yıldız bulunuyor. Her zaman bu kuyruklu yıldızın oldukça büyük olduğunu düşünmüştük çünkü oldukça uzak olmasına rağmen çok parlaktı. Şimdi öyle olduğunu onaylayabiliyoruz.

Ekip, C/2014 UN271’in güneş sistemimizin uzak bir bölgesinde bulunan ve trilyonlarca kuyruklu yıldız içerdiğine inanılan Oort Bulutu’ndan çıktığını düşünüyor. Bu bulut sistemi içerisinde çok daha büyük kuyruklu yıldızların olduğunun da altı çiziliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası