Samsung’dan sensör atağı: ISOCELL GN2 duyuruldu

Samsung Electronics, en yeni akıllı telefon kamera sensörü ISOCELL GN2‘yi duyurdu. Bu, Mayıs 2020’de piyasaya sürülen ISOCELL GN1’in devamı …

Samsung’dan sensör atağı: ISOCELL GN2 duyuruldu

Samsung Electronics, en yeni akıllı telefon kamera sensörü ISOCELL GN2‘yi duyurdu. Bu, Mayıs 2020’de piyasaya sürülen ISOCELL GN1’in devamı niteliğinde olacak.

ISOCELL GN2 aynı zamanda selefi gibi 50 Megapiksel görüntü sensörüne sahip ve kamera performansını bir sonraki seviyeye taşımak için bazı iyileştirmelerle birlikte geliyor. GN1’deki 1.2 mikrometre sensörün aksine 1.4 mikrometre büyük bir piksel boyutuna sahip.

Akıllı telefonlar için ISOCELL GN2 sensör duyuruldu

Samsung, tüm yeni geliştirmelerle birlikte, ISOCELL GN2’nin 100 Megapiksel‘e kadar görüntüleme, Dual Pixel Pro teknolojisi yardımıyla geliştirilmiş otomatik odaklama, geliştirilmiş HDR ve aydınlatma ortamından bağımsız olarak Smart ISO Pro aracılığıyla canlı görüntüler sunduğunu belirtiliyor. Bu aynı zamanda gerçek hayatta daha iyi gece fotoğrafçılığı deneyimi sunuyor.

ISOCELL GN2 sensör boyutu 1/1.12 inç olarak açıklandı. GN2 sensörü, 108 Megapiksel HM2 sensörüne kıyasla daha büyük bir sensör boyutuna sahip. Sensörün büyüklüğü, 50 Megapiksel çözünürlük ve 1.4 mikrometre piksel boyutunda daha ayrıntılı resimler sağlar. Düşük ışık senaryoları için sensör, daha fazla ışık alıp parlak ve keskin görüntüler veren 4’ü 1 arada piksel gruplama teknolojisi sayesinde daha büyük 2,8 inç pikseli uyarabilir.

GN2, görüntüleri 100 Megapiksel’de yakalama seçeneği sunar. Sensör, akıllı yeniden mozaik algoritması kullanarak renk piksellerini otomatik olarak yeniden düzenler ve 100 Megapiksel modunda yeşil, kırmızı ve mavi renkte üç ayrı 50 Megapiksel çerçeve katmanı oluşturur. Bu 50 Megapiksel kareler daha sonra ölçeklendirilir ve tek bir 100 Megapiksel yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturmak için birleştirilir.

Bu aynı zamanda, şirketin şimdiye kadarki en gelişmiş PDAF (Faz Algılama Otomatik Odaklama) çözümü olan Dual Pixel Pro’yu destekleyen Samsung’un ilk görüntü sensörüdür. Görüntü sensörünün her pikselinde iki fotodiyot kullanır ve ultra hızlı otomatik odaklama için 100 milyon faz algılama aracı kullanır.

ISOCELL GN2 sensörünün Xiaomi Mi 11 Ultra modelinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası