SonTakip

Rekabette yeni aşama: TikTok, YouTube’u geride bıraktı!

Birkaç yıl öncesine kadar sosyal medya dendiğinde akla ağırlıklı olarak Instagram, Facebook, Twitter geliyorken; artık TikTok da günlük hayatın …

Rekabette yeni aşama: TikTok, YouTube’u geride bıraktı!

Birkaç yıl öncesine kadar sosyal medya dendiğinde akla ağırlıklı olarak Instagram, Facebook, Twitter geliyorken; artık TikTok da günlük hayatın bir parçası olmuş durumda. TikTok’un kısa süre içinde elde ettiği başarı rakiplerinin de ilgisini çekti. Instagram Reels özelliği ile rekabeti kızıştıran Facebook bu alanda ilk adımı atan şirket oldu. Peşinden gelen Google, Eylül ayında YouTube Shorts özelliğini kullanıma açtı.

Sosyal medya platformları arasındaki rekabeti gözlemleyen App Annie, kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri ortalama süreyi araştırdı. YouTube’un anavatanında ortalama izlenme süresi bakımından TikTok’un gerisinde kaldığı ortaya çıktı.

TikTok’ta geçirilen kullanıcı başına ortalama süre daha fazla

App Annie’nin Birleşik Krallık ve ABD’yi kapsayan raporuna göre, TikTok uygulamasında kullanıcı başına harcanan ortalama süre YouTube’dan daha fazla. Bu veriler TikTok için önemli bir kilometre taşı olarak nitelendirilse de, YouTube’u tahtından ettiğini söylemek için çok erken. Zira App Annie’nin araştırması bahsettiğimiz gibi ortalama izlenme süresini içeriyor.

Google’ın sahip olduğu video paylaşım platformu, aylık 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. TikTok’un ise en az 700 milyon aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Dolayısıyla toplam izlenme süreleri (ortalama değil) bakımından YouTube hala dünyanın en büyüğü konumunda yer alıyor. Ayrıca App Annie’nin verilerinin yalnızca Android telefonları kapsadığını ve TikTok uygulamasının Çin versiyonu Douyin’e ait ortalama izlenme sürelerini içermediğini de hatırlatmakta fayda var.

Google, YouTube Shorts özelliğini kullanıma açtı

Geçtiğimiz Eylül ayında kullanıma açılan YouTube Shorts, Temmuz ayında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede kullanıma açıldı. Instagram Reels’ın ardından TikTok’a rakip olmak amacıyla harekete geçen Google, platforma dev bir havuzun kapılarını araladı. Özelliği direkt mobil uygulamaya entegre ederek ciddi bir avantaj elde etti.

YouTube Shorts ile kullanıcılar 15 saniyelik kısa videolar üretebiliyorlar. Bu bakımdan TikTok’a kıyasla bir tık dezavantajlı olduğunu söylemek mümkün. Zira TikTok’ta maksimum video süresi 3 dakika. Dolayısıyla daha uzun içerik üretmek ve YouTube’u yeterli bulmayanlar mecburen farklı alternatiflere yönelecekler.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası