SonTakip

Filistin tepkileri sonrası Instagram geri adım attı

Tüm dünyanın odak noktası haline gelen İsrail ve Filistin olaylarının yankıları sürüyor. İsrail‘in 7 Mayıs tarihinde başlattığı saldırılar …

Filistin tepkileri sonrası Instagram geri adım attı

Tüm dünyanın odak noktası haline gelen İsrail ve Filistin olaylarının yankıları sürüyor. İsrail‘in 7 Mayıs tarihinde başlattığı saldırılar sonucunda yüzlerce Filistinli vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından tepkiler artarken bazı sosyal medya platformları da kullanıcıların hedefindeydi.

Kullanıcılara göre Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlar Filistin lehine yapılan paylaşımları sansürlemek ile kalmıyor, paylaşımları yapan hesapları da tek tek askıya alıyordu. Bu iddialar üzerinde Facebook, Twitter ve Instagram açıklama yaparak paylaşımları yapay zeka hatası nedeniyle engellediklerini ifade etmişti.

Instagram algoritma değişikliğine gidiyor

Hatanın giderildiğini ve tekrar yaşanmayacağının sözünü veren şirketlerden biri de Instagram. Bu süreçte platforma bir tepki de kendi çalışanlarından geldi. Gelen bilgilere göre bazı çalışanlar, Instagram algoritmasının Mescid-i Aksa Camisi ve Filistin ile ilgili yapılan paylaşımları sansürlemesinin ardından ciddi itirazlarda bulundu. Çalışanlara göre uygulanan sansür kasıtlı değildi. Fakat bazı çalışanlara göre, uygulamanın algoritması bu tür paylaşımlara karşı önyargılı olarak kodlanmıştı.

Şirket, tepkilerin ardından ani bir karar ile algoritma değişikliğine gittiğini açıkladı. Instagram’ın kullandığı eski algoritma orijinal hikayeler ve gönderileri, re-post olarak adlandırılan tekrar paylaşılan gönderilere göre daha fazla ön plana çıkarıyordu. Diğer yandan şirketin iddiasına göre, Filistin olayları ile ilgili yapılan paylaşımların çoğu re-post sınıfına giriyordu. Bu da bu paylaşımların geri planda kalmasına yol açıyordu. Şirket, algoritma değişikliği ile artık iki tür paylaşıma da eşit derecede önem verecek.

Konu ile ilgili The Verge’e gönderdiği e-posta ile açıklamalarda bulunan bir Facebook yetkilisi, algoritma değişikliğinin sadece Filistin tepkileri üzerine yapılmadığını, şirket olarak algoritmanın işleyişindeki sorunu anladıklarını açıkladı. Diğer yandan yetkili, çoğu kişinin bu değişikliğin belirli görüş ve konuları bastırmak amacıyla yapıldığını iddia etse de durumun böyle olmadığını ifade etti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası