SonTakip

QWERTY Klavye Değişiyor Mu?

Günümüzde birçok Türk kullanıcı 10 parmak hızına ulaşmak istediğinden dolayı F Klavye çözümlerini tercih ediyor. Qwerty Klavye ise yeni çözümle daha işlevsel bir hale geliyor.

QWERTY Klavye Değişiyor Mu?

Qwerty Klavyeler, 1874 yılında Christopher Latham Stoles tarafından daktilo klavyesi olarak bulunduktan sonra, günümüz İngilizce dilinin hakimiyetindeki dünyada en çok kullanılan klavye tipi olarak betimlenmiştir.

Nitekim Q Klavye, İngilizce’ye uygun olarak harfleri yan yana yerleştirdiği için, Latin alfabesi ve beraberinde Türkçe’ye çok uygun gözükmüyordu.

İhsan Sıtkı Yener Başkanlığı’ndaki bilim insanları ise 1955 Türkçe’ye en uygun klavye dizgesi olan F Klavyeyi meydana getirerek, kullanıcıların Türkçe dilinde en iyi klavye deneyimine sahip olmalarını sağlıyorlardı.

Q klavye olarak bilinen Qwerty klavyeler 10 parmak yazımına imkan sağlamadığı için, günümüz anındalık hızında Türkiye bazlı kullanıcılar tarafından tercih edilmemeye başlandı.

 

 

 

Q Klavyeler Artık Daha İyi Bir Klavye Deneyimi Sağlayacak Mı?

 yer alan habere göre ise Qwerty(Q) Klavyeler, dünya genelindeki kullanıcı profillerine daha iyi bir klavye deneyimi yaşatma hedefini taşıyorlar.

Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden David Garcia, Youtube, Amazon, Facebook gibi günde milyonlarca kullanıcının bulunduğu sitelerde, klavye alışkanlıklarını inceledi.

İnceleme sonrasında ortaya çıkan araştırma sonucunda ve istatistiklerde, klavye harflerinin sağ taraftaki rakamların yerinde bulunması ihtimalinde kullanıcıların daha iyi bir klavye deneyimine sahip olacaklarını ifade etti.

Dünya genelinde sağ elini kullanan insanların, sol elini kullananlara göre çoğunlukta olduğunu belirten Garcia, sağ tarafta yer alacak bir harf dizgisinin sağ elini kullanan kullanıcılara çok daha rahatlık sağlayacağını dile getirdi.

Washington DC Amerikan Üniversitesi’nden Naomi Baron ise, klavye kökenine bakıldığında, insanların sahip olduğu karakter ve duyular sonucu meydana gelen sağlaklık-solaklık durumunun sol-sağ harf dizgisine bir etkisi olmayacağını ifade etti.

İki görüşe bölünmüş bilim dünyasının, verdiği karar ve şirketlerin uygulayacakları politikalar sonrasında nasıl bir klavye çözümü ile yola devam edeceğimiz bilinmez; ama günümüzde Q-F klavye fark etmeksizin 10 parmak olmasa da, anındalık hızında yazı yazanların varlığı hiç yadsınamaz fazlalıkta…

 

 

Kaynak: QWERTY Klavye Değişiyor Mu?

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası