SonTakip

Alerjen testi yapan taşınabilir cihaz!

Alerjisi olan kişilerde yemek yerken alerjen bileşen olup olmadığı düşüncesi rahatsızlık verebiliyor. Bunu önlemek için gıdada alerjen testi yapan taşınabilir cihaz geliştirildi.

Alerjen testi yapan taşınabilir cihaz!

Alerjen maddeler, doğal veya kimyasal olarak alerjisi olan kişilere etki ederek hastalıklara yol açabiliyor. Harvard Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, ileri derecede alerjisi olan kişiler için gıdalardaki alerjenleri belirleyebilen taşınabilir bir cihaz geliştiriyor.

Alerjen cihazı nasıl çalışıyor?

Alerjen cihazı üç ana bölümden oluşuyor. Bu üç bölüm; gıdalardan alerjenleri toplamak için kullanılan bölüm, bu alerjenleri tanımlayan elektronik bir analizör ve bu analizörden okumaları kablosuz olarak görüntüleyen bir akıllı telefon uygulaması olarak sıralanabilir. Entegre eksojen antijen testi (iEAT) yapabilen cihaz fıstık, fındık, buğday, süt ve yumurta bulunan beş önemli besindeki alerjen seviyesini 10 dakikadan daha kısa sürede tespit edebiliyor. Ayrıca bireysel kullanıcıların alerjilerine bağlı olarak hemen hemen her alerjeni algılamak için özelleştirme imkanı da bulunuyor. Cihaz, pestisitler gibi toksik bileşikleri tespit etmek için de kullanılabilir.

Tipik olarak büyük laboratuvar temelli ekipmanlar gerektiren alerjen testleri, oldukça uzun sürmekte ve düşük konsantrasyonları tespit edememekte. Harvard’daki bilim insanlarının geliştirdiği cihaz bunu hem daha kısa sürede yapabiliyor, hem düşün konsantrasyonları da tespit edebiliyor. Geliştirme çalışmaları devam eden cihazın maliyetinin 40 dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor.

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/alerjen-test-cihazi-gelistirildi-84905

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası