SonTakip

ÖTV’de yeni düzenleme: Otomobil fiyatları düşüyor!

Bugün gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte, otomobillerin Özel Tüketim Vergisi matrahları düşürüldü. Bununla birlikte …

ÖTV’de yeni düzenleme: Otomobil fiyatları düşüyor!

Bugün gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte, otomobillerin Özel Tüketim Vergisi matrahları düşürüldü. Bununla birlikte 1.6 motor hacmi ve altında bulunan araçların fiyatlarında düşüş olması bekleniyor. İşte detaylar…

Düzenleme sonrası otomobil fiyatları nasıl etkilenecek?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yürürlüğe giren yeni ÖTV oranlarına baktığımız zaman, 1.6 ve altı motor hacmine sahip araçların vergi oranlarında fiyatlarına göre bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Ayrıca yayınlanan yazıda şu bilgiler paylaşılıyor:

12/1/2022 tarihli ve 5096 sayılı Cumhurbaşkanı kararınca, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P. numaralı mallardan “-Diğerleri” satırı altında yer alan bazı mallar için farklı matrah grupları ile bu matrah gruplarına ilişkin oranlar oluşturulmuş ve özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.

Ortaya çıkan bu yeni tabloyla birlikte artık, 120 bin TL’nin altında bulunan araçlar için yüzde 45, 120 bin ile 150 bin TL arası için yüzde 50, 150 ile 170 bin TL arasındakiler için yüzde 60, 175 ile 200 bin arası yüzde 70 ve son olarak 200 bin TL üzerindeki otomobiller için yüzde 80’lik ÖTV vergisi uygulanacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası