SonTakip

Online oyunlarda ping düşürme yöntemleri

Son yıllarda oyun dünyasında yaşanan en büyük devrimlerden biri online oyunlar oldu. İnternetin her eve girmesiyle insanların birlikte oyun …

Online oyunlarda ping düşürme yöntemleri

Son yıllarda oyun dünyasında yaşanan en büyük devrimlerden biri online oyunlar oldu. İnternetin her eve girmesiyle insanların birlikte oyun oynama arzusu, online oyunları ortaya çıkardı. Milyonlarca oyuncunun katıldığı bu akım çok keyifli olsa da bazen teknik sorunlar oyuncuları çileden çıkarıyor. Oynadığınız oyunda ping düşürme yöntemlerine ihtiyacı olanlar için etkili ipuçlarından bahsettik.

Online oyunlarda ping düşürme yöntemleri

Bilmeyenler için; ping bilgisayarınızla hedef sunucu arasındaki bağlantının iletim süresidir. Bu süre, yani gecikme ne kadar yüksek olursa oyunlarda hareketleriniz o kadar geç yansır. Rekabetçi FPS oyunlarında 70ms’in üzerindeki ping çoğu zaman sorunlara neden olur. Bu yüzden rekabetçi oyunlar başta olmak üzere pek çok oyunda ping, kontrol altına alınmalıdır.

Her zaman en düşük gecikme süresine ulaşamazsınız. Örneğin League of Legends’ın Türkiye sunucusunda oynarsanız ortalama bir internet bağlantısıyla pinginiz yüksek olmayacaktır. Aynı internet bağlantısıyla Almanya’daki sunucuya bağlanırsanız ping daha yüksek olacaktır.

İnternetinizin ulaşabileceği ideal gecikme değerine, bahsettiğimiz ipuçları sayesinde erişebilirsiniz.

Kablolu, kablosuzdan her zaman iyidir


Ethernet kablosu – Ping düşürme

Kablosuz internet bağlantısı ne yaparsanız yapın gecikmeye neden olacaktır. Üst seviye modemler gecikmeyi kablolar kadar azaltabilse de maliyet bakımından kablolu her zaman iyidir. Oyunları kablo ile oynamak en bilinen ping düşürme yöntemlerinden biridir. Bu yüzden bilgisayarınızda Wi-Fi yerine Ethernet kablosunu kullanmak daha düşük gecikmelere neden olacak.

Yakındaki oyun sunucusunu seçin


LoL sunucuları – Ping düşürme

Oyunun sunucusunu değiştirmek her oyunda mümkün olmasa da mümkün olan oyunlarda size en yakın sunucuyu seçin. Oynadığınız oyunun Türkiye sunucusu varsa ve siz de Türkiye’de ikamet ediyorsanız ideal bağlantıyı kurmuş olacaksınız. Her oyun şirketi Türkiye sunucusu açmasa da en azından size konum olarak yakın olanı seçmeye çalışın.

Ping düşürme yöntemleri: Modeminize dinlenmesi için zaman tanıyın

Modemlerin içlerinde ısı yayan bileşenler bulunur, özellikle ucuz modemlerin soğutması pek kaliteli olmadığı için yüksek ısılar performans kaybına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için modeminizi ara ara dinlendirin. Modeminizi haftada bir bile olsa 10-15 dakikalığına kapatın. Eğer bunu yapmaya zamanınız yoksa bile yeniden başlatmanız etkili olacaktır.

Bulut oyun servislerinden ve VPN’lerden uzak durun


Ping düşürme

Ping düşürme ile ilgili en yaygın şehir efsanelerinden biri de VPN kullanmanın daha düşük pingle oynamayı sağlayacağıdır. Bu tamamen yanlış bir önerme, VPN ile bağlantı kurduğunuzda ekranda daha düşük ping değerleri görebilirsiniz fakat arka planda işler pek de öyle değil. Zira bilgisayarınızın direkt olarak oyun sunucusuna bağlanması gerekirken önce VPN’e, sonra oyun sunucusuna bağlanmasına neden oluyorsunuz. Bu da yolu uzatarak pingin daha da yükselmesine neden olur.

Bulut oyun servisleri de aynı şekilde araya başka bir sunucuyu soktuğu için

Windows’ta yazabileceğiniz bazı komutlar

Bağlantı sorunları yaşadığınızda klavyenizin “Başlat” ve “R” tuşlarına basıp Çalıştır penceresini açabilirsiniz. Bu pencereyi Başlat’ta aratarak da bulabilirsiniz. Açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki komutları yazmanız, internetinizi biraz olsun rahatlatacaktır.

  • ipconfig /release (İnternet bağlantınızı keser.)
  • ipconfig /flushdns (DNS önbelleğini temizler.)
  • ipconfig /renew (İnternet bağlantınızı geri getirir.)

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası