Notebook nasıl temizlenir? Termal macun nasıl sürülür? (Video)

Ofisimizde 100 derecelere ulaşan oyun bilgisayarının içini açtık. Notebook nasıl temizlenir? Termal macun nasıl sürülür? Cevabı videoda.

Notebook nasıl temizlenir? Termal macun nasıl sürülür? (Video)

Ofisimizde 100 derecelere ulaşan oyun bilgisayarının içini açtık. Notebook nasıl temizlenir? Termal macun nasıl sürülür? Hem bilgisayarı çalışır hale getirdik hem de merak edilen soruların cevaplarını sizlere aktardık.

Çorum kaloriferi gibi ısınan bilgisayarı hayata döndürdük!

Ofisimizde yaklaşık 4 yıldır kullanılan 9. nesil Core i7 işlemcili HP Omen bilgisayarının artan ısı sorunu nedeniyle kullanamamaya başlamıştık. Yeni başlattığımız içini açtık serisiyle beraber hem çorum kaloriferi gibi ısınan, işlemcinin 100 derecelere ulaştığı, dış kasasının 47 – 50 derecelere ulaştığı ve işlem yapmanın imkansız hale geldiği bilgisayarın içini açtık.

Hem notebook içi nasıl açılır, notebook kasası nasıl sökülür onu anlattık hem de adım adım notebook içi nasıl temizlenir uygulamalı olarak size aktardık. En son termal macununu da yenileyip tekrardan bilgisayarı toplayıp test ettik. Tüm gelişmeleri, hazırladığımız keyifli videomuzdan izleyebilirsiniz. Ayrıca yazının devamında da önemli aşamaları sizler için yazdık. İyi seyirler…

Notebook’un içini nasıl açtık?

Öncelikle garantisi devam eden bir bilgisayarınız varsa ve teknik konulara hakim değilseniz, bakım işlemlerini teknik serviste yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat garantisi bitmiş bir bilgisayarın içini açmak, eliniz de biraz yatkınsa hiç de zor değil.

Öncelikle bilgisayarın kasasında kullanılan vidaların alyan mı yıldız mı olduğuna bakın ve tüm bu vidaları açabilecek tornavida setinizin olup olmadığı oldukça önemli. Dikkat edin, bilgisayarın dışında kasayı sabitleyen vidalar, genellikle içeride de kullanılabilir. Fakat içeride fanı tutan daha küçük vidalar da bulunuyor. Normal vidaları açabilecek tornavidanız olabilir ama içerideki küçük vidaları açabilecek tornavidanız yoksa, işlemi tamamen bitirme konusunda zorlanabilirsiniz.

Notebook nasıl temizlenir?

Notebook’un içini açtıktan sonra, notebook temizlemek için kompresör ya da çeşitli fırça çeşitlerini kullanabilirsiniz. Burada temel dikkat etmeniz gereken konu, notebook’taki pili çıkartmanız ya da pil bağlantısını çıkartmanız. Ardından daha da detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız, soğutucu blok ile beraber fanları da sökmeniz gerekiyor. Fanların ve soğutucu blokların içerisinden çok daha büyük toz birikintileri çıkacaktır ve bilgisayarı esas ısıtan detaylar da bunlar olacaktır.

Tabii fanları sökmeden önce kablo bağlantılarını da sökmeniz gerekiyor.

Termal macun nasıl sürülür?

Son aşamada eski kurumuş termal macunu silip, tekrardan yeni termal macun sürmemiz gerekiyor. Termal macun nasıl sürülür sorusunun cevabı oldukça basit. Temiz yüzeye ya damla şeklinde ya da çarpı şeklinde termal macunu sürebilirsiniz. Şunu unutmayın, bazı termal macunlar iletkendir. Bu yüzden çok da sürüp, CPU ya da GPU’dan taşacak şekilde termal macun sürmememiz gerekiyor. Gereğinden fazla macun sürmek de iyi değildir, az sürmek de iyi değildir. Termal macunun görevi, çip üzerinde oluşan ısıyı, bakır ya da alüminyum bloklara hızlı bir şekilde aktarmaktır.

Sökülen bilgisayarı toplama aşaması!

Çıkarılan kabloları ve birimleri yerine taktıktan sonra, soğutuculardan sökülen vidaları aynı sırayla tekrar dizip, iyi bir şekilde takmak çok önemli. Soğutucu blokların, işlemci ve ekran kartı birimlerinin üzerine tamamen oturması ve baskı yapması çok önemli.

Ardından dış kapağı da kapadıktan sonra, yeni, temizlenmiş notebook’unuz kullanıma hazır

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası