SonTakip

NASA, Mars’taki araçları ile olan irtibatı kesiyor

NASA’dan Mars’taki araçları için yeni karar. Uzay ajansı Ekim ayının ortasına kadar Mars yüzeyinde bulunan tüm uzay araçlarını ve gezicilerine …

NASA, Mars’taki araçları ile olan irtibatı kesiyor

NASA’dan Mars’taki araçları için yeni karar. Uzay ajansı Ekim ayının ortasına kadar Mars yüzeyinde bulunan tüm uzay araçlarını ve gezicilerine komut göndermeyi durduracak. Böylelikle NASA her iki yılda bir yaptığı gibi Mars ve Dünya’nın güneşin zıt taraflarına olmasından ötürü araçları ile iletişimini kesecek.

Araçlar veri toplamaya devam edecek

Her ne kadar uzay araçları ile olan iletişim kesilse de Kızıl Gezegende görevlerini sürdüren araçlar veri toplamaya devam edecek. Güneş kavuşumu olarak bilinen olay sırasında güneşten gelen iyonize gazın radyo sinyallerini etkileyebileceği öngörülüyor.

Böylece iyotlu gazın uzay aracına gönderilen komutları kesintiye uğratması ile araçlarda beklenmedik davranışlara neden olabileceği düşünülüyor.

Tam olarak bu gibi durumların yaşanmaması için NASA uzay aracına önümüzdeki hafta içinde gerçekleştireceği komutların bir listesini önceden gönderdi ve güneş kavuşumu bitene kadar araçları ile olan iletişimi kesti.

Mars’taki birçok görev 2 Ekim ile 16 Ekim arasında komuta moratoryumu olarak adlandırılan komutları almayı durduracak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası