Milyarlarca Gmail kullanıcısının sorununu çözecek özellik geliyor

Anlık mesajlaşma uygulamalarının popülerliği daha fazla olsa da, Gmail gibi e-posta servislerini kullanan milyarlarca kişi var. Gelen mesajları …

Milyarlarca Gmail kullanıcısının sorununu çözecek özellik geliyor

Anlık mesajlaşma uygulamalarının popülerliği daha fazla olsa da, Gmail gibi e-posta servislerini kullanan milyarlarca kişi var. Gelen mesajları önem derecesine göre farklı klasörlere atan mail uygulamalarında tüm postalar bir arada sıralanıyor. Bu durum bazen önemli bir mesajı bulmayı zorlaştırıyor. Çünkü son gelen mail en üstte göründüğünden, aylar önce gelen mail altta kalıyor.

Bu sorunu çözmek için adım atan Google, Gmail’in masaüstü sürümüne ‘arama filtreleri’ özelliği eklemişti. Şubat 2020’de kullanıcıların hayatına giren filtreler sayesinde gelen mesajları farklı kriterlere göre sıralamak mümkün oldu. Mobil kullanıcıları da unutmayan teknoloji devi, aynı işlevi Android cihazlara da sunmaya başladı.

Gmail, aramaları filtreleyecek

Google’ın ‘arama filtresi çipleri’ adını verdiği yeni özellik, Gmail uygulamasının Android sürümüne ulaşmaya başladı. Kullanıcılar uygulamada bir sözcük aramaya başladıklarında, arama çubuğunun altına konumlandırılan filtreleme seçeneklerini görecekler. Bu seçenekler sayesinde postaları şu kriterlere göre sıralamak mümkün olacak:

  • Gönderen kişi
  • Zaman
  • Dosya içerme durumu
  • Gönderilen kişi
  • Okunma durumu

Peki yeni özellikten kimler faydalanabilecek? Yapılan açıklamaya göre; tüm Google Workspace müşterilerinin yanı sıra G Suite Temel ve İş müşterileri Android için Gmail uygulamasında arama filtrelerini kullanabilecek. Google, özelliği 20 Eylül’den itibaren kullanıma sunmaya başladığını açıkladı. Telefonunuza ulaşmasının 15 gün kadar sürebileceğini de ekledi. Ayrıca Ekim sonuna kadar sunumun tamamlanacağı bilgisini paylaştı.

Gmail tasarımı da değişti

Google, Gmail uygulamasına yeni özellikler eklemekle kalmıyor. Aynı zamanda tasarımını da sürekli revize ediyor. Bu bağlamda Android 12 ile tanıtılan Material You tasarım dili geçtiğimiz Gmail’e gelmişti. Bunun yanı sıra Workspace uygulamalarını birbirleriyle entegre etmek için çalışmalar sürdüren şirket, video konferans yazılımı Meet ile Gmail’i entegre etmişti. Şu anda direkt olarak Gmail’den konferans gerçekleştirilebiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası