9 yıllık cihaza Android 12 güncellemesi!

Akıllı telefon satın almadan önce dikkat edilen konulardan biri de yazılım desteği diyebiliriz. Bir cihazın en az iki ya da üç yıl güncelleme …

9 yıllık cihaza Android 12 güncellemesi!

Akıllı telefon satın almadan önce dikkat edilen konulardan biri de yazılım desteği diyebiliriz. Bir cihazın en az iki ya da üç yıl güncelleme alması, kullanım ömrünün uzun olması ve güncel kalması için önemli. Ayrıca yazılım desteğini kaybeden bir telefonun eski Android sürümünde kalarak yıllar geçtikçe kullanılamaz hale geldiğini de belirtelim.

Bu noktada artık hurda olarak nitelendirilen eski cihazlarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bir geliştirici, 2013’te çıkış yapan 9 yıllık cihaza Android 12 kurmaya başladı. İşte ayrıntılar…

9 yıllık Google Nexus 7’de Android 12 çalıştırıldı

Google’ın geniş ekranlı cihazları odak alarak geliştirdiği Android 12L işletim sisteminin kararlı sürümü iki hafta önce çıktı. Henüz yeni sürümü alacak cihazların listesi bile tam belli olmamışken, 2013’te piyasaya sürülen 9 yıllık Google Nexus 7’de Android 12L çalıştırıldı.


Android 12

Buna benzer haberlerle sıklıkla karşımıza çıkan XDA Developers; Followms adlı geliştiricinin Android 12L’ye dayanan resmi olmayan bir LineageOS 19.1 yapısını Google Nexus 7’ye taşımayı başardığını belirtti. Bu sayede kutudan Android 4.3 Jelly Bean ile çıkan ve Android 6.0.1 Marshmallow’a kadar güncellenen tablet, günümüzün en güncel işletim sistemlerinden birini çalıştırmış oldu.

Tabii günümüz standartlarına göre eski bir donanıma sahip olması nedeni ile ciddi takılmalar ve donmalar mevcut. Ancak elinizin altında eski bir Google Nexus 7 tabletinizi varsa ve Android 12’yi çalıştırmak için uğraşmaktan memnunsanız, burada özel bir XDA dizisinde bir kılavuz ve indirme bağlantıları bulabilirsiniz.


Android 12

Sorumluluk Reddi Beyanı: Cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir hata/sorundan ShiftDelete.Net sorumlu değildir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası