Microsoft’tan Windows 11 için yeni zorunluluk!

Windows 11 24H2 güncellemesiyle birlikte POPCNT desteklemeyen işlemciler yeni işletim sistemini kullanamayacak.

Microsoft’tan Windows 11 için yeni zorunluluk!

Microsoft bu sonbaharda Windows 11 için 24H2 kod adlı bir sonraki büyük özellik güncellemesini yayınlamaya hazırlanıyor. Raporlara göre Microsoft, bu güncellemenin beta yapısına yeni bir donanım gereksinimi ekledi. İşlemcilerin POPCNT komutunu desteklemesi gerekiyor. Peki POPCNT komutu nedir?

POPCNT desteklemeyen işlemciler Windows 11 kullanamayacak

POPCNT (Population Count) komutu, bir veri sözcüğündeki ayarlanmış bitlerin sayısını saymak için kullanılıyor. İlk olarak Intel tarafından 2008’de geliştirilen bu özellik, günümüzde birçok AMD ve Intel işlemcide yer alıyor.

Ancak bazı eski işlemcilerde, özellikle 2008’den önce piyasaya sürülen modellerde POPCNT desteği olmayabilir. Bu da Intel Core ve Atom gibi eski modellerin Windows 11’den mahrum kalacağını gösteriyor. Ayrıca 2008 ve öncesinin AMD işlemcileri de POPCNT komutunu barındırmıyor.

Microsoft’un Windows 11 24H2 ile POPCNT desteğini zorunlu tutup tutmayacağı belli değil. Ancak bu özellik ile birçok eski işlemcinin yeni işletim sistemine geçmesinin önüne geçmiş olacak. 24H2’nin henüz yayınlanmadığını düşünürsek, Windows 11 şu anda bu işlemcili bilgisayarlara yüklenebilir.

Performans sorunları nedeniyle Windows 11’in çok eski donanımlara kurulması tavsiye edilmiyor. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren Windows 10 desteğinin de sonlanacağını unutmamak lazım.

Windows 11’in yeni sürümü, özellikle yapay zeka araçlarına odaklanarak kullanıcılarına daha zengin bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bununla birlikte yeni sürümde birçok yeni yapay zeka özelliği ve genel kalite iyileştirmeleri bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası