Microsoft üzgün! Oyuncular bir türlü Windows 11’e geçmiyor

Steam, aylık gerçekleştirdiği donanım ve yazılım anketlerinin sonuçlarını paylaştı. Bu sayede platformdaki kullanıcıların hangi donanımları …

Microsoft üzgün! Oyuncular bir türlü Windows 11’e geçmiyor

Steam, aylık gerçekleştirdiği donanım ve yazılım anketlerinin sonuçlarını paylaştı. Bu sayede platformdaki kullanıcıların hangi donanımları ve işletim sistemlerini kullandığı konusunda bilgi sahibi olabiliyoruz. Peki temmuz ayı itibariyle oyuncuların en çok tercih ettiği işletim sistemleri hangileri?

Steam en çok kullanılan işletim sistemleri listesini paylaştı

Steam, temmuz ayının donanım ve yazılım anket sonuçlarını açıkladı. Buna göre ilk çıktığı günden itibaren yaşadığı sorunlarla gündemden düşmeyen, ancak son dönemde kendisini bir nebze olsun toparlamayı başaran Windows 11, kullanım oranları ele alındığında halen Microsoft’un istediği düzeyde değil. Zira yeni sürüm, haziran ayına kıyasla yüzde 0,11 oranında düşüş yaşadı. Bunun yanı sıra oyun sektöründeki toplam pazar payı yüzde 21,12 seviyelerine çıktı.


En çok kullanılan işletim sistemleri

Oyuncuların en çok tercih ettiği işletim sistemi ise Windows 10. Temmuz ayında yüzde 73,17’lik kullanım oranıyla öne çıkan sürüm; haziran ayına kıyasla yüzde 1,91’lik artış yaşadı. Bu da kullanıcı cephesinde Windows 11’e karşı bir ön yargı olduğunu gösteriyor. Zira Windows 10 aylardır yüzde 70 seviyelerinde ve pazar payını elinde tutmayı başardı.

2009’da kullanıma sunulan Windows 7, güncelleme desteğinin kesilmesine rağmen halen kullanılan nadir sürümlerden. Aynı zamanda tercih edilme oranı nisan ayına kıyasla yüzde 0,06 azalan işletim sistemi, yüzde 0,10’luk oranla artık son çırpınışlarını yaşıyor diyebiliriz.

Windows 11 sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB ya da daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası