SonTakip

Meta’dan tarihi kayıp! 730 milyar dolar kül oldu

Tüm zamanların en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilen Meta, sadece 16 ay içerisinde 730 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. 2021 …

Meta’dan tarihi kayıp! 730 milyar dolar kül oldu

Tüm zamanların en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilen Meta, sadece 16 ay içerisinde 730 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. 2021’in yaz aylarında 1 trilyon dolarlık pazar değerine ulaşan sosyal medya devi, şu anda 270 milyar dolar civarında. Ayrıca ABD’nin en değerli ilk 20 şirketinden birisi değil.

Meta ve Zuckerberg’in serveti eridi: İlk 20’de değil

2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporlarını paylaşan Meta, rekor kayıp bildirdi. 16 ayda 730 milyar dolar kaybederek 270 milyar dolarlık pazar değerine gerileyen şirket hisseleri, 2016 yılından bu yana en düşük seviyelerde işlem görüyor.

Meta’nın değerinin düşmesi ise CEO’su Mark Zuckerberg’i derinden etkiledi. Son çeyrekte Mark Zuckerberg’in serveti 11 milyar dolar daha düştü. Bu da net değerinin bir yıllık sürede 100 milyar dolardan fazla azaldığı anlamına geliyor.

İlk olarak 2021 Haziran’da 1 trilyon dolarlık değere ulaşan Meta; Apple, Microsoft, Alphabet ve Amazon gibi rakipler ile yarışıyordu. Ancak günümüzde Pfizer ve Coca-Cola ile aynı lige düşmüş durumda. Meta’nın değeri 270 milyar dolara kadar gerilerken, geçtiğimiz yıldan bu yana 147 milyar dolar kaybettiği ifade edildi.

Yine de, Zuckerberg’in metaverse’e yönelik desteği devam ediyor. Meta CEO’su, finansal raporla ilgili olarak şu anda dünyada “pek çok şeyin olduğunu” söyledi. “Özellikle Apple’da reklam zorlukları yaşıyoruz. Zaman içinde daha fazla getiri sağlayacağına inandığımız uzun vadeli yatırımlarımız var” dedi.

Trilyon dolarlık pazar değeri barajını geçen şirket hisselerinde de düşüş olduğunu belirtmek gerekiyor. Yine de Apple, Microsoft, Alphabet ve Amazon 1 trilyon dolardan daha değerli şirketler olmaya devam ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası