SonTakip

Twitter, asılsız tweet’leri daha fazla ülkede denetleyecek!

Twitter, her geçen gün bünyesine yeni özellikler taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında ABD ve diğer birkaç ülkede bir özelliği …

Twitter, asılsız tweet’leri daha fazla ülkede denetleyecek!

Twitter, her geçen gün bünyesine yeni özellikler taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında ABD ve diğer birkaç ülkede bir özelliği kullanılır hale getirdi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, doğru olmadığını düşündüğü asılsız bilgi içeren tweet’leri bildirmeye davet ediyordu.

Şimdi ise şirket, testi genişlettikçe bu özelliği daha fazla pazara sunmaya başladı. İşte Twitter’ın asılsız bilgi paylaşımlarının önüne geçmeye yönelik çalışmasının ayrıntıları…

3 milyon kullanıcı, asılsız tweet rapor etti

Özellik, ilk çıktığında ABD, Avustralya ve Güney Kore’de mevcuttu. Şimdi ise Brezilya, İspanya ve Filipinler’deki kullanıcılar da asılsız bilgi içeren tweet’leri rapor edebilecek. Türkiye’ye ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor. Şirket, özellik ilk çıktığından beri 3 milyon kullanıcı tarafından rapor gönderildiğini açıkladı.

Özelliği kullanmak için kullanıcılar belirli bir tweet’in sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye tıklamayıp “tweet’i bildir” seçeneğinden yanlış bilgiyi kolaylıkla rapor edebilir. Seçeneklerden “Yanıltıcı” (It’s misleading) şıkkını seçmeleri gerekiyor.

Twitter, daha önce de herhangi bir kuralı ihlal eden tweet’i rapor etmek için bir yol sunuyordu. Fakat bunların arasında yanıltıcı bilgiler için bir seçenek bulunmuyordu. Bunun yerine tweet’in hangi kuralı ihlal ettiğini sormadan önce “şüpheli veya spam” ya da “küfürlü veya zararlı” seçenekleri arasında seçim yapılması gerekiyor.

Şimdi siyasi konularda, Covid-19 hakkında ya da bunun gibi yanıltıcı bilginin çabuk yayılabileceği ve insanları daha kolay etkileyebilecek konularda yanlış bir tweet paylaşıldığında insanlar rapor edebilecek. Bu raporlar, söz konusu tweet’in sahibi olan hesabı direkt olarak kapatmasa da yetkililerin incelemesi ve denetlemesinin ardından bir yaptırım uygulanıyor.

Twitter ayrıca, bu incelemelerin belli bir sıralamaya sahip olduğunu da söyledi. Daha çok takipçisi olan ve daha geniş bir kitleye hitap eden hesaplar bu denetlemelerde öncelikli olacak. Böylece yanıltıcı bilginin büyük kitlelere ulaşması daha kolay engellenebilecek. Şirketin aynı amaçla yürüttüğü Birdwatch adlı deneyi de hala test aşamasında devam ediyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası