SonTakip

Ünlü futbolcunun adını yazmak Twitter’da banlatıyor

Popüler mikroblog ağı Twitter bu akşam oldukça ilginç bir haber ile sosyal medyanın gündemine oturdu. Platformda o Hollandalı futbolcunun ismini …

Ünlü futbolcunun adını yazmak Twitter’da banlatıyor

Popüler mikroblog ağı Twitter bu akşam oldukça ilginç bir haber ile sosyal medyanın gündemine oturdu. Platformda o Hollandalı futbolcunun ismini tweet olarak paylaşan kullanıcıların 12 saatliğine hesaplarının engellendiği öğrenildi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yine buna benzer bir haberle karşılaşmıştık. Twitter kullanıcıları hesaplarından Nazım Hikmet tarafından kaleme alınmış bir şiiri paylaştıklarında banlandıklarını görmüşlerdi. Bunun sebebi halen daha aydınlatılamadan şimdi daha başka bir absürt cezalandırma ile tanıştık.

Twitter ‘Memphis’ kelimesini kullanan profilleri banlıyor

Twitter’ın karşımıza çıkardığı son ilginç ceza, ünlü Hollandalı futbolcu Memphis Depay… Daha doğrusu Depay’in kendisi değil, ismini bir tweet’te geçirmek banlanma nedeni oldu. Bu kelimeyi içeren bir tweet atan kullanıcılar şu uyarı mesajı ile karşılaştı:

Gizli bilgileri yayınlama kurallarımızı ihmal ettiniz. Diğer kişilerin özel bilgilerini, onların açık rızası olmadan gönderemezsiniz.

‘Memphis’ yazan Twitter kullanıcıları banlanıyor.

Popüler futbolcunun forma giydiği Olympique Lyonnais kulübü de hemen bu olay üzerine esprili bir tweet attı:

Hey, Twitter. Onun hakkında konuşabilir miyiz?

Hesabınızın bloke olmaması için bu işlemi test etmemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde 12 saat boyunca hesabınıza erişim gösteremeyebilirsiniz. Ancak bunun gerçek olduğuna dair şimdiden birçok doğrulama paylaşımı yapılmış durumda. Twitter’ın içine düştüğü bu komik durum sosyal medya kullanıcıları için alay konusu haline geldi.

Twitter, Memphis kelimesini neden yasakladı?

Henüz ne yazık ki bunun nedeni ortada yok. Ancak ilk gelen tahminler, platformun böylesine komik bir cezalandırma nedenini yanlışlıkla yapmış olabileceğini ileri sürüyor. Ancak öte yandan yukarıda da belirttiğimiz üzere, Nazım Hikmet şiirine gelen bloke skandalı ile ilgili de platformdan bir açıklama kaydedilmişti. Dolayısıyla Memphis gizeminin de belki hiçbir zaman öğrenilemeyeceği ihtimali söz konusu.

Peki ya sizce Twitter neden Memphis kelimesine yasak getirmiş olabilir? Tahminlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası