Melek mi şeytan mı? Bill Gates neden her hafta doğaya 30 milyon sivrisinek salıyor?

Melek mi yoksa şeytan mı? Bill Gates, laboratuvarlarda ürettiği genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ile ne yapmayı planlıyor?

Melek mi şeytan mı? Bill Gates neden her hafta doğaya 30 milyon sivrisinek salıyor?

Corona virüs salgınının ardından ortaya çıkan Bill Gates’in sivrisinek projesiyle yeni bir salgın üzerinde çalıştığı iddiası uzun süre gündemi meşgul etmişti. Tüm bu iddialara rağmen sivrisinek üretimine ara vermeden devam eden Bill Gates, laboratuvarlarda ürettiği sivrisinekler ile ne yapmayı planlıyor?

Bill Gates, genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ile ne planlıyor?

Bill Gates’in Kolombiya’daki sivrisinek fabrikası her hafta 30 milyon genetiği değiştirilmiş sivrisinek üreterek 11 farklı ülkeye dağıtıyor. Peki bu sinekler neden üretiliyor ve çeşitli ülkelere dağıtılıyor? Her ne kadar ilk anda korkutucu gibi gelse de bu sivrisinek fabrikası oldukça iyi niyetli bir şekilde kuruldu.

Virüs kaynaklı birçok hastalığın en önemli taşıyıcı ve yayıcılarından olan sivrisineklerin bu özelliklerini önlemek için yürütülen genetik çalışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Bill & Melinda Gates Vakfı da bu konuda önemli bir adım atmış durumda. Bu vakıf aracılığıyla kurulan bu tesis, sivrisinekleri daha az hastalık yayıcı hâle getirmeyi amaçlıyor.

Genetiği değiştirilen bu sivrisinekler doğaya salınarak diğer sivrisineklerle etkileşime geçmesi hedefleniyor. Bu sayede hastalık taşıyan sivrisineklerin yarattığı tehlikeyi ortadan kaldırmayı planlayan Bill Gates, aynı zamanda sivrisinek popülasyonunu da sınırlamayı amaçlıyor.

Fabrikada üretilen sivrisinekler dang humması, zika, chikungunya ve sarı humma gibi virüsleri insanlara bulaştırmalarını engelleyen Wolbachia adlı bakterileri taşıyor. Bu bakterileri doğadaki diğer türevlerine de bulaştıran genetiği değiştirilmiş olan sivrisinekler bu sayede hastalıkların yayılmasını engelliyor.

Son dönemde bu hastalıklardan dünya genelinde birçok insan hayatını kaybetmiş durumda. Bill Gates’in sivrisinek fabrikası ise bu durumu düzeltmeyi amaçlıyor. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası