Laptop klavyesi nasıl temizlenir? En kolay yöntemler!

Dizüstü bilgisayarlar günlük hayatın vazgeçilmez teknolojilerinden biri. Bundan dolayı gün içerisinde farklı ortamlarda ve farklı şartlarda …

Laptop klavyesi nasıl temizlenir? En kolay yöntemler!

Dizüstü bilgisayarlar günlük hayatın vazgeçilmez teknolojilerinden biri. Bundan dolayı gün içerisinde farklı ortamlarda ve farklı şartlarda kullanılmakta. Mevcut araştırmalar, bilgisayar klavyelerinin umumi tuvaletlerden 400 kat daha fazla bakteriye sahip olduğunu söylüyor. Peki laptop klavyesi nasıl temizlenir?

Dizüstü bilgisayar klavyesi temizleme yolları

İster masaüstü ister dizüstü bilgisayar klavyesi olsun, klavye temizlerken mümkün olduğunca dikkatli olmalısınız. Küçük miktarlarda da olsa elektrik ile yüklenebilen bu donanım, çok fazla sıvıya maruz kalmasıyla onarılamaz şekilde hasar alabilir.

Bundan dolayı laptop klavyesi temizlerken güç kaynağından veya bilgisayardan ayırmak mantıklı olacaktır. Ancak dizüstü bilgisayarın kasasından ayırmak istemiyorsanız, uygulayabileceğiniz başka pratik yöntemler de bulunuyor.

Laptop klavyesini elektrikli süpürgeyle temizleme

Klavyenin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi için önce toz ve kırıntı gibi kaba kirler giderilmelidir. Bunu yapmak için dizüstü bilgisayarı veya klavyeyi ters çevirin ve arka tarafına hafifçe vurarak kirlerin dökülmesini sağlayın.

Klavyedeki tuşların arasına yerleşmiş kirlerden kurtulmak için en düşük seviyeye ayarlanmış bir elektrikli süpürge tercih edebilirsiniz. Tozları veya kırıntılarını hızlı şekilde temizleyecektir.

Laptop klavyesini bezle temizleme

Elektrik süpürgesini denedikten sonra inatçı lekeler için hafif nemli bir bez kullanın. Bu konuda özellikle mikrofiber bez öneriyoruz. Elektronik cihazların temizlenmesi için tasarlanmış özel antibakteriyel mendiller de uygun olacaktır.

Ayrıca klavyenin arasındaki boşlukları, bulaşık deterjanı veya sabunlu bir solüsyona batırılmış pamuklu çubuklarla (örneğin kulak çubuğu) temizlemek mümkün.

En etkili yöntem: Laptop klavyesini sökerek temizleme

Sallayarak veya bezle çıkarılamayan kirlere ulaşmak için klavyedeki tuşları sökebilirsiniz. Laptop tasarımına bağlı olarak, ister tuşları sökebilir isterseniz de tüm klavyeyi yerinden çıkarabilirsiniz. Ancak tuşların altındaki oturma yerlerini veya tüm klavyeyi kırmamaya dikkat edin.

Klavyeyi çıkardıktan sonra elektrikli süpürgeyle süpürebilir, yumuşak bir bezle silebilir veya pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra klavyeyi iyice kurulamayı ihmal etmeyin.

Klavye temizleme seti almalı mıyım?

Bir bilgisayarın klavyesini temizlemek için klavye temizleme setleri de bulunur. Çoğu setin içerisinde fırça, çubuk ve temizlik jeli gibi ürünler bulunur. Klasik temizlik maddeleri yerine bu hazır setleri de tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası