SonTakip

Yeni bir Windows 10 v20H2 sorunu ortaya çıktı

Yeni bir Windows 10 sürümü yayınlandıktan sonra ortaya bazı sorunların çıkmasına herkes alışmış durumda. Zaten birçok farklı donanım için …

Yeni bir Windows 10 v20H2 sorunu ortaya çıktı

Yeni bir Windows 10 sürümü yayınlandıktan sonra ortaya bazı sorunların çıkmasına herkes alışmış durumda. Zaten birçok farklı donanım için üretilen bir yazılımın, bazı sorunlar ile birlikte gelmesi de doğal karşılanıyor. Microsoft’un son yayınladığı büyük güncelleme olan Windows 10 v20H2, yeni bir Kerberos sorunu ile gündeme geldi. Sorun, Microsoft tarafından onaylanmış durumda.

Microsoft, sorun üzerinde çalıştığını ve yakında yayınlayacakları bir güncelleme ile sorunu çözeceklerini belirtti.

Windows 10 v20H2 Kerberos sorunu onaylandı

Microsoft, geçen hafta 19042.630 (KB4586781) yamasını yayınlamasının ardından bazı kurumsal bilgisayarların Kerberos sorunu ile karşılaşabileceğini söylemişti. Windows 10 v20H2 haricinde bu sorundan etkilenen sürümler ise 2004, 1909, 1903, 1809, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2012 olarak tespit edilmiş durumda.

Sorun şimdilik kurumsal bilgisayarları etkilemiş durumda. Eğer kişisel bir Windows 10 sürümü kullanıyorsanız, bu sorunu dert etmenize gerek yok. Ancak kayıt defterini etkileyen Kerberos sorunun ortaya çıkması, yakın zamanda kişisel kullanıcıların da benzer bir sorun ile karşılaşabilme olasılığını artırmış durumda.

Kayıt defterindeki PerformTicketSignature girdisini kontrol etmek için toplamda üç kayıt ayarı mevcut. Her ayar, farklı sorunlara yol açmış durumda. Windows 10 v20H2 sorunu detayları ise şu şekilde:

  • Kayıt defteri girdisinin 0 olarak ayarlanması zamanlanmış görevleri, kümeleme ve iş alanı gibi uygulamaları kullanırken kimlik doğrulaması sorunlarına neden olabilir.
  • Varsayılan değer olarak gelen 1 ayarı, Kerberos biletinin yenilenememesine yol açabilir.
  • Değerin 2 olarak ayarlanması, zorlama modu içindir ve bazı uyumlu olmayan Kerberos biletlerini reddedeceği için tüm DC’lerin güncellenmediği bir ortamda sorun yaratabilir. Sisteminde Windows Server 2008 R2 SP1 veya Windows Server 2008 SP2 çalıştıran DC’leri içeren kullanıcılar bu değeri şimdilik kullanmamalı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası