SonTakip

Küresel çip kıtlığı beklenenden daha uzun sürebilir

Son aylarda yaşanan küresel çip kıtlığı, özellikle teknoloji olmak üzere pek çok pazarı etkilemiş durumda. Sıkıntı öyle bir noktaya geldi ki …

Küresel çip kıtlığı beklenenden daha uzun sürebilir

Son aylarda yaşanan küresel çip kıtlığı, özellikle teknoloji olmak üzere pek çok pazarı etkilemiş durumda. Sıkıntı öyle bir noktaya geldi ki arabalar için üretilen çiplerde bile üretim sorunları yaşanmaya başladı. Üretimde yaşanan bu sıkıntı, doğal olarak stokların azalmasına ve ürün fiyatlarının artmasına neden oldu. Son gelen raporlara göre bu kıtlık, beklenenden daha uzun sürecek.

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ise sorunun çözümü için yeni bir adım attı.

Küresel çip kıtlığı 2022 yılının sonuna kadar sürebilir

Dünya çapında yaşanan çip kıtlığı otomobil, bilgisayar donanımları ve oyun konsolları gibi pek çok pazarı vurdu. Dünya genelinde görülen COVID-19 salgını, bu sorunun ana nedenleri arasında. Pek çok insan evden çalışmaya başladı ve elektronik ürünlere olan talep daha önce görülmemiş bir seviyeye ulaştı. Ek olarak pek çok yeni donanımın da yakın zamanlarda tanıtılması, yangına benzinle gidilmesine neden oldu.

Hali hazırda son iki yılda gelen talepler karşılanmakta zorlanıyordu. Ancak bu sorun 2020 yılının sonlarında tavan yaptı. Yaptığı analize göre MarketWatch, yarı iletken şirketlerinin mevcut talebin yüzde 10 ile yüzde 30’un altında üretim yapabildiğini belirtiyor. Şirketin belirtiğine göre yaşanan küresel çip kıtlığı, en az 3-4 çeyrek daha sürecek.

Tek kötü haber bu da değil. Analistler, verilen sipariş ile teslimat arasındaki sürenin arttığını belirtti. 2018’den bu yana artan bu süre, şimdilerde 14 haftayı aşmış durumda.

Üreticiler, hali hazırda üretim kapasitelerini Aralık ayında yüzde 40 seviyesinde artırmıştı. Ancak analistler, ufukta düzelmenin görülmediğini belirtti.

3.1 milyon üretim kapasitesi ile pazarın en büyüğü ise Samsung oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası