Kıdemli bürokrat uyardı: Yapay zeka iki yıl içerisinde silah üretiminde rol alacak!

İngiltere’de görev yapan kıdemli bir bürokrat, kısa bir süre sonra yapay zekanın silah üretiminde rol aldığını görebileceğimizi açıkladı.

Kıdemli bürokrat uyardı: Yapay zeka iki yıl içerisinde silah üretiminde rol alacak!

Yapay zeka teknolojisi, son yıllarda hızla gelişmeye ve hayatımızın birçok alanında büyük bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Ancak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın teknoloji danışmanı ve İleri Araştırma ve Buluş Ajansı (Aria) Başkanı Matt Clifford, yapay zekanın gelişimiyle ilgili uyarılarda bulundu. Clifford’un uyarıları arasında yapay zekanın silah üretiminde rol alabileceği de yer alıyor. İşte detaylar

Yapay zeka giderek tehlikeli bir hâl alıyor: Silah üretimine katılabilir!

Matt Clifford, yapay zeka sistemlerinin gelişim ivmesinin giderek arttığını ve bu teknolojinin önümüzdeki iki yıl içinde biyolojik silah üretimi ve siber saldırılar gibi tehlikeli amaçlar için kullanılabileceği konusunda uyarıda bulunarak yapay zekanın gelişiminin kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Katıldığı bir televizyon programında yapay zeka, biyolojik silahlar ve siber saldırı tehditleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Clifford, bu teknolojinin kontrol edilemediği durumlarda insanlığın çeşitli tehditlere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etti.

Yapay zeka ile ilgili kısa ve uzun vadeli risklerin bulunduğunu belirten Clifford, yapay zekanın bugün bile biyolojik silahlar için yeni tarifler oluşturabileceğini ve büyük çaplı siber saldırılar başlatabileceğini ifade etti. Bu tür tehditlerin önemli sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Clifford, yapay zekanın düzenlenmesi ve sınırlandırılması hususunda uluslararası önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca insanlığın yapay zeka tarafından yok edilme ihtimalinin sıfır olmadığını belirten Clifford, bu konunun ne denli ciddi boyuta sahip olduğunu bir kez daha açıkladı.

Sonuç olarak, Matt Clifford’un endişeleri gerçekleşecek mi bilemiyoruz ancak yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesi ve ilerlemesinin, beraberinde bazı riskleri de getirdiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Matt Clifford’ın uyarılarının, yapay zeka teknolojisinin biyolojik silahlar ve siber saldırılar gibi tehlikeli amaçlar için kullanılabileceği ihtimaline dikkat çektiğini de göz önünde bulundurursak yapay zekanın kontrol altında tutulması ve düzenlenmesinin, insanlığın güvenliği ve geleceği için önemli bir konu olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası