NASA şubat ayına dair gökyüzü ipuçlarını uzay meraklılarıyla paylaştı!

NASA uzay meraklıları için şubat ayı boyunca neler gözlemleyebileceklerine dair bir video yayınladı. İşte şubat ayı gökyüzü manzaraları…

NASA şubat ayına dair gökyüzü ipuçlarını uzay meraklılarıyla paylaştı!

NASA şubat ayı içerisinde gökyüzünde görebileceğimiz nesnelerin ipuçlarını verdi. Bu ipuçları arasında Mars’ın dönüşü ve sarmal galaksi yer alıyor. Şubat ayı boyunca gökyüzü adet görsel bir şölen olacak. İşte detaylar…

NASA paylaştı: İşte şubat ayı boyunca gökyüzü manzaraları!

NASA, bu hafta şubat ayı içerisinde gerçekleşecek gökyüzü olaylarını anlatan bir video yayınladı. Önümüzdeki günler Venüs’ü görmek için son şans olacak. Zira Venüs temmuz ayına kadar kendini gizlemeye devam edecek. Özellikle 6 Şubat sabahı gökyüzü aydınlanmaya başladığı zaman Venüs’ü ince bir hilalin yakınında göreceğiz.

14 Şubatta yani Sevgililer Günü akşamında nefes kesici bir manzara uzay meraklılarını bekliyor. NASA, gün batımının ardından gözlemcilere gözlerini güneybatıda yükseklere dikmesini tavsiye ediyor. Böylece gözlemciler Jüpiter’in yakınındaki hilal şeklindeki ayı gözlemleyebilir. Uzay ajansı, “Gökyüzünde yalnızca birkaç parmak genişliğindeler. Bu da çoğu dürbünün onları aynı görüş alanında göstereceği anlamına geliyor” diyor.

NASA, “Şubat ayında sıcaklık oldukça düşük ve süper parlak değil. Ancak önümüzdeki aylarda daha da erken bir zamanda parladığını ve yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Güneydoğu ufkunu engelsiz görenler, şubat ayının son haftasında yükselen Mars ve Venüs’e yakın bir yaklaşım gözlemleyebilirsiniz.” dedi.

Bu ay aynı zamanda dürbün veya teleskop kullananlara önemli bir şans sunacak. Gözlemciler biraz küçük de olsa Samanyolu’na benzeyen sarmal bir gökada olan Messier 81’i (M81) gözlemleyebilecek. Messier 81’in diğer adı da Bode Galaksisi’dir. Ayrıca bu galaksi bizden yaklaşık 11,8 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bu nedenle, onu gözlemleyebiliyorsanız, gözlerinize çarpan ışık fotonlarının, 11 milyon yıldan fazla bir süredir uzayda seyahat ettiğini unutmayın.

Temel görüntüleme ekipmanı kullanarak M81’i yani Bode Galaksisi’ni loş bir ışık parçası gibi göreceksiniz. Ancak daha güçlü cihazlar kullandığınız takdirde galaksinin parlak çekirdeğini ve sarmal kollarını gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası