iPhone 14’te uydu bağlantısı için tarih verildi!

Apple’ın iPhone 14 tanıtımının ardından en çok merak edilen konu uydu bağlantılı acil durum sistemi oldu. Acil durum anında hücresel veriye …

iPhone 14’te uydu bağlantısı için tarih verildi!

Apple’ın iPhone 14 tanıtımının ardından en çok merak edilen konu uydu bağlantılı acil durum sistemi oldu. Acil durum anında hücresel veriye gerek kalmadan yardım çağrılmasına olanak sağlayan bu özellik, yakın zamanda iPhone kullanıcıları ile buluşuyor.

Acil durum uydu bağlantı sistemi Kasım ayı sonunda geliyor

Apple, 450 milyon dolarlık yatırım ile birlikte devreye soktuğu yeni acil durum sistemini bu ayın sonunda kullanıma sunacağını açıkladı. Şirketin gün içerisinde yaptığı çıklamada, iPhone 14 ve 14 Pro modellerinin Kasım ayı sonlarında uydu aracılığıyla acil servislerle iletişime geçebileceğini belirtti.

Apple’ın yeni hizmeti aktif hâle geldiğinde uydu aracılığıyla acil durum servislerine kısa mesaj göndermesine ve durumları hakkında bilgileri acil durum irtibat kişileriyle paylaşmasına olanak sağlayacak. Şirket, açık havalarda mesajların uydu üzerinden 15 saniye gibi kısa bir süre içerisinde ulaşacağını ifade ediyor.

Kapsama alanı her geçen gün gelişse de özellikle de bazı bölgelerde sinyalin çok az ya da hiç olmadığını belirten şirket, iPhone modellerinin kuracağı uydu bağlantısı ile dünyanın neredeyse her yerinden yardım çağrılabileceğini belirtiyor.

Apple, yeni uydu bağlantı sisteminin sadece acil kullanımlar için olduğunun da altını çiziyor. Herhangi bir operatörden hiçbir hücresel veriye ulaşımınız olmadığında aktif olan bu sistemin verimli bir şekilde çalışması için ise uygun ortamın oluşması gerekiyor.

Teknoloji devi, bu sistemin çalışabilmesi için açık alanda olunması gerektiğini vurgularken, tepelerin, dağların, kanyonların ve yüksek yapıların uydu bağlantısı kurmayı engelleyebileceğini belirtiyor. Ancak yine de açık bir alanda zor bir durumda kalındığında uydu bağlantısına ulaşabilmek gerçekten önemli.

Apple, Kasım ayı bitmeden bir iOS 16 yazılım güncellemesi yayınlayarak bu özelliği aktif edecek. Başlangıç olarak, bu özellikle Porto Riko ve Virjin Adaları dahil olmak üzere ABD ve Kanada‘da iPhone 14 veya 14 Pro kullanıcılarına sunulacak. Çin, Hong Kong ve Makao‘da ise uydu bağlantı sistemi kullanılamayacak.

Apple, iPhone 14 ve 14 Pro sahiplerine bu özelliği ilk iki yıl boyunca ücretsiz olarak sunacak. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası