SonTakip

iOS 16’da güvenlik konusunda yeni adım!

WWDC 2021’de tanıtılan yeni iCloud+ abonelik hizmetinin bir parçası olarak Apple, iCloud Private Relay‘i sunmuştu. Bu özellik, kullanıcı …

iOS 16’da güvenlik konusunda yeni adım!

WWDC 2021’de tanıtılan yeni iCloud+ abonelik hizmetinin bir parçası olarak Apple, iCloud Private Relay‘i sunmuştu. Bu özellik, kullanıcı bilgilerini maskelemek için iki ayrı internet rölesi aracılığıyla istek göndererek kullanıcılara ek bir gizlilik ve güvenlik katmanı sağlamak için tasarlandı. Private Relay şu anda iCloud+ aboneleri için bir “beta” özelliği olarak kullanılabiliyor. Ancak ortaya çıkan yeni bir rapora göre bu durum yıl içerisinde çıkacak olan iOS 16 ile değişebilir.

Apple, iOS 16 ile birlikte güvenlik konusunda yeni adımlar atıyor!

Gelen bilgilere göre, Apple bu yıl iOS 16’da kullanıcı verilerinin takibine karşı daha da sıkı önlemler almak için birkaç yeni özellik planlıyor. Mobil analitik ölçüm şirketi Kochava’nın CEO’su Charles Manning de Apple’ın Private Relay‘i genişleterek gizlilik odağını güçlendireceğine inandığını açıkladı.

Manning açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Apple’ın teknolojik güvenlik duvarları oluşturma isteği ve mantıksal yaklaşım politikası, teknik yaptırım mekanizması olarak Private Relay’e güveneceklerini gösteriyor.

Apple, müşterilerin Private Relay’i sevdiğini ve çok başarılı olduğunu açıklayacağına inanıyorum. Private Relay’i uygulama içinde her zaman açık bir özellik haline getirecekler.

iCloud Private Relay, iCloud+ abonelerine özel Safari uygulamasında çalışıyor. Safari dışındaki çoğu uygulama içi trafik ve Mail’deki belirli özellikler için ise bu sistem aktif olmuyor. Ancak gelen raporlar eğer doğru ise Apple, Private Relay’i diğer uygulamalarda da her zaman açık bir özellik haline getirebilir.

Bir başka güvenlik önlemi olarak Apple hali hazırda web sitelerini ziyaret ederken Safari‘deki tüm kullanıcılar için IP yeniden yönlendirmeleri yapıyor. Yeniden yönlendirme işlemi, iCloud+ abonesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm kullanıcılar için yapılmaya devam ediyor.

Birçok kaynak Apple’ın iOS 16 ile birlikte güvenlik ve gizlilik anlamında daha fazla adım atacağına inanıyor. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası