SonTakip

Kritik güvenlik açıklarını gideren iOS 12.5.5 yayınlandı

Apple, 2018 yılında kullanıcılara sunduğu iOS 12 işletim sistemine güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Şirket, bazı önemli güvenlik yamalarını …

Kritik güvenlik açıklarını gideren iOS 12.5.5 yayınlandı

Apple, 2018 yılında kullanıcılara sunduğu iOS 12 işletim sistemine güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Şirket, bazı önemli güvenlik yamalarını içeren iOS 12.5.5 güncellemesini kullanıcılara sundu.

iOS 13 ile birlikte iOS ve iPadOS işletim sistemlerini ayıran Apple, eski iPhone ve iPad kullanıcıları için güvenlik yaması sunuyor.

iOS 12.5.5 güncellemesi ile 3 güvenlik açığı giderildi

Yazılım desteği konusunda rakiplerinden bir adım önde olan Apple, kullanıcılara sunduğu işletim sistemi güncellemeleriyle eski cihazlarına da desteğini sürdürmeye devam ediyor.

Apple, iOS 13 güncellemesi sunmadığı iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3, 6. nesil iPod touch, iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için güvenlik yaması yayınladı.

Haziran ayında Webkit güvenlik açıklarını gideren iOS 12.5.4 sürümünü kullanıcılara sunan şirket, 16H62 kodu yayınladığı güncellemede performans iyileştirmelerine de yer verdi.

Güncellemenin kapsadığı hata ve güvenlik açıkları ise şu şekilde,

  • CVE-2021-30858: Kötü amaçlarla oluşturulmuş web içeriğinin işlenmesi ve rastgele kod çalıştırılmasına neden olan açık giderildi. Ayrıca bellek yönetimi iyileştirildi.
  • CVE-2021-30860: Kötü amaçlarla oluşturulmuş bir PDF’nin işlenmesi ve rastgele kod çalıştırılmasına neden olan açık giderildi. Doğrulama mekanizması iyileştirilerek güvenlik açığının istismar edilmesi engellendi.
  • CVE-2021-30869: Kötü amaçlı uygulamaların direkt işletim sistemini etkileyecek kod çalıştırma yetkisi kaldırıldı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası