Instagram’ın Reels özelliği Facebook’a geldi!

Facebook, kısa biçimli video paylaşım platformu TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Instagram Reels formatının kapsamını genişletiyor. Şimdiye …

Instagram’ın Reels özelliği Facebook’a geldi!

Facebook, kısa biçimli video paylaşım platformu TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Instagram Reels formatının kapsamını genişletiyor. Şimdiye kadar Instagram’a has olan ve özellik artık doğrudan ana Facebook uygulamasında kullanılacak. Test sürecine resmen başlayan şirket, yeniliği Android ve iOS kullanıcılarının erişimine ABD’de açtı. Diğer ülkelerde ise henüz kullanılamıyor.

Yeni güncellemeyle birlikte direkt Facebook uygulamasından Reels videosu oluşturmak mümkün olacak. Bunun yanı sıra kullanıcılar isteğe bağlı olarak Instagram’da paylaştıkları Reels videolarını Facebook’a da gönderebilecekler. Her iki platform çapraz paylaşım özelliğini destekliyor.

Facebook Reels, Haber Kaynağı’na yerleştirildi

Facebook uygulamasında oluşturulan Reels videoları, Instagram’dan geri kalmayacak. Kullanıcılar platforma entegre edilen birbirinden farklı müziklere, seslere ve efektlere erişebilecekler. Oluşturulan videolar hem Facebook Haber Kaynağı’nda hem de gruplarda gözükecek. Ayrıca doğrudan ilgili videonun sayfasından içerik üreticinin hesabına ulaşmak da mümkün olacak.


Facebook Reels, Haber Kaynağı ve gruplarda gözüküyor

Facebook Reels için geliştirilen video oluşturma araçları şöyle:

  • Ses: Videonuzda kullanmak üzere Facebook’un müzik kitaplığından şarkı seçebilirsiniz. Ayrıca kendi orijinal sesinizi de kullanabilirsiniz. Bir klip çekmeden önce kameradan ses ekleyebileceğiniz gibi; videoyu yükledikten sonra da ses ekleyebilirsiniz. Diğer kişilerin videolarındaki sesleri de ‘Sesi Kullan’ seçeneği sayesinde videonuzda kullanabilirsiniz..
  • AR Efektleri: Direkt Facebook’un veya üçüncü taraf geliştiricilerin oluşturduğu Artırılmış Gerçeklik efektlerini Reels videolarınızda kullanabilirsiniz.
  • Zamanlayıcı ve Uzunluk: Zamanlayıcı ayarlayarak, deklanşör butonuna basılı tutmaya gerek kalmadan videonuzu kaydedebilirsiniz.
  • Hız: Ağır çekim videolar oluşturmak için kaydı yavaşlatabilirsiniz. Ayrıca hızını da artırabilirsiniz.
  • Çoklu klip: Birden fazla videoyu tek Reels’te birleştirerek klip oluşturabilirsiniz.

Instagram videoları Facebook’ta paylaşılabilecek

Facebook, Instagram kullanıcılarına bildirim gönderdi. Reels videolarının ana uygulamada önerilmesini isteyip istemediklerini sordu. Aktif etmeyi kabul eden kullanıcıların paylaştığı videolar Facebook Haber Kaynağı’nda ve gruplarda gözükecek. Bu arada önerilen videolar sadece Instagram takipçilerinizle sınırlı olmayacak. Herkese açık olacak.


Instagram Reels videoları, Facebook’ta öneri olarak paylaşılacak

Şirket, Facebook’tan oluşturulan Reels videolarının ise hedef kitlesinin değiştirilebileceğini açıkladı. Kitleler arasında ‘Herkes’, ‘Arkadaşlar’ ve ‘Arkadaşlar hariç’ seçenekleri yer alıyor. 18 yaş ve üzeri kullanıcılar için videoların varsayılan olarak ‘Herkese açık’ olacağı bilgisi de paylaşıldı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası