İmzalar atıldı: Yapay zeka, otomobillere geliyor!

MediaTek, otomobiller için ürettiği Dimensity Auto platformuna Nvidia teknolojilerini dahil ediyor. İşte detaylar.

İmzalar atıldı: Yapay zeka, otomobillere geliyor!

Nvidia ve MediaTek, “yeni nesil bağlantılı otomobiller” için ortaklığa imza attıklarını duyurdu. Dev otomobil üreticilerine sunulacak bilgi işlem ürünleriyle yapay zeka odaklı deneyimler vadediliyor. Ayrıca araçların yazılım açısından daha fazla yetenekli olması hedefleniyor.

Nvidia ve MediaTek’ten yeni nesil bağlantılı otomobil teknolojisi

MediaTek bir süredir otomobillerin birbirine bağlanması için Dimensity Auto ile otomotiv sektörüne odaklanıyor. Computex 2023 kapsamında duyurulan Nvidia ortaklığı ise yapay zeka, bulut bilgi işlem ve grafik teknolojisini otomobil endüstrisine getiriyor.

İki şirket arasındaki anlaşma, Nvidia’nın yapay zeka ve RTX GPU patentlerini MediaTek’in otomotiv sektöründe kullandığı yongalara entegre edilmesini ele alıyor. Bu entegrasyon sonrasında, otomobillerin yapay zeka alanında önemli özellikler alması bekleniyor.

MediaTek; Drive OS, Drive IX, Cuda ve TensorRT makine öğrenimi dahil olmak üzere Nvidia’nın yazılımlarını kullanabilecek. Dimensity Auto’da çalışacak bu yazılımlar, araçların bilgi-eğlence ve güvenlik işlevlerinde kullanılacak.

MediaTek’in Dimensity Auto platformu günümüzde çoklu ekranlara, yüksek dinamik aralıklı kameralara ve ses işlemeye yer veren Auto Cockpit’e güç sağlıyor. Ancak şirket, Nvidia’nın teknolojilerini bünyesine katarak otomobil dünyasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Araştırma firması Gartner’a göre, araçlarda kullanılan bilgi-eğlence yonga pazarı 2023’te 12 milyar dolara ulaşacak. Nvidia ve MediaTek arasındaki iş birliğinin ilk olarak hangi otomobil üreticileri tarafından test edileceğini bilmiyoruz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası