İlginç araştırma: Mars hala yaşıyor mu?

Yeni araştırmalar, Mars‘ın hala volkanik olarak aktif olabileceğini ortaya koyuyor. Volkanik hareketlilik, Mars yüzeyinin altında yaşanabilir …

İlginç araştırma: Mars hala yaşıyor mu?

Yeni araştırmalar, Mars‘ın hala volkanik olarak aktif olabileceğini ortaya koyuyor. Volkanik hareketlilik, Mars yüzeyinin altında yaşanabilir koşulların olasılığını artırıyor.

Arizona Üniversitesi Ay ve Gezegen Laboratuvarı ve Gezegen Bilimi Enstitüsü‘ndeki yapılan yeni araştırmaya göre, Mars’taki son volkanik aktivitenin 50 bin yıl önce gerçekleşmiş olabileceğini gösteriyor.

Mars’ta yanardağlar hala aktif olabilir

Kızıl Gezegendeki çoğu volkanizma, 3 ila 4 milyar yıl önce meydana geldi. Şimdiye kadar, Mars’ın hala volkanik olarak aktif olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktu. Araştırmacılar, Mars yörüngesindeki uydulardan gelen verileri kullanarak, daha önce bilinmeyen bir volkanik birikinti keşfettiler.

Mars’ta aktif volkanlar olabilir.

Gezegen Bilimi Enstitüsü’nde çalışan bilim insanı David Horvath, “Bu, Mars’ta belgelenmiş en genç volkanik yatak olabilir. Mars’ın jeolojik geçmişini tek bir güne sıkıştıracak olsaydık, bu son saniyede meydana gelirdi.” dedi.

Volkanik patlama, 20 mil uzunluğunda bir volkanik çatlağı çevreleyen 8 mil genişliğinde, pürüzsüz, karanlık bir tortu oluşturdu. Son patlamanın yeri, 2018’den beri Mars’ta sismik aktiviteyi inceleyen NASA’nın InSight uzay aracından yaklaşık 1 bin 600 kilometre uzaklıkta. Son çalışmalar, bunların magmanın derin yeraltındaki hareketinden kaynaklanabileceği olasılığını öne sürdü.

Mars’ta 50 bin yıl önce volkanik hareketlilik yaşanmış olabilir.

Dünya’daki benzer patlamalarda uzman olan Moitra, Mars patlamasının olası nedenine bakmak için modeller geliştirdi. Earth and Planetary Science Letters dergisinde yayımlanacak bir makalede, patlamanın ya Marslı magmada zaten mevcut olan gazların bir sonucu olabileceğini ya da magmanın Mars’taki permafrost ile temas ettiğinde gerçekleşmiş olabileceğini öne sürüyor.

Birkaç çalışma, Dünya’daki büyük depremlerin yüzeyin altında depolanan magmanın patlamasına neden olabileceğine dair kanıt buldu. Moitra, Mars’ta Zunil kraterini oluşturan darbenin Kızıl Gezegeni tıpkı bir deprem gibi sarsacağını açıkladı.

Bütün veriler şu sonucu ortaya çıkarıyor: Mars ölmedi!

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası