Amazon’dan yapay zeka hamlesi: Alexa yenileniyor!

Amazon’un sesli asistanı Alexa, yapay zeka modelleri kullanılarak yeniden kullanıcı deneyimine sunulacak. Detaylar haberimizde.

Amazon’dan yapay zeka hamlesi: Alexa yenileniyor!

Son zamanlarda birçok dünya markası, sağladığı hizmetleri yapay zeka modellerinden destek alarak daha kullanıcı dostu ve gelişmiş hale getiriyor. Bu markalardan birisi olan Amazon’un, sesli asistanı Alexa’yı yenilediğiyle ilgili birtakım bilgiler sızdırıldı. Yapay zekadan güç alan yeni Alexa, daha üretken bir asistan olacak. İşte detaylar

Alexa, eski popülaritesini yakalayabilecek mi?

Alexa son dönemlerde rakipleriyle arasındaki rekabette etkin rol alamadığı ve gelişen teknolojiyi yakalayamadığı için eski popülaritesini kaybetmişti. Sesli asistanının tekrardan tercih edilen bir konuma ulaşmasını isteyen Amazon, Alexa için birtakım yenilikler yapmak için düğmeye bastı. Günümüzün akımı olan yapay zekadan faydalanarak Alexa’yı yenilemek ve pazara kazandırmak adına çalışmaya başlayan Amazon, asistana kazandıracağı yenilikleri açıkladı.

Yapay zeka yazılımları ile yenilenen Alexa, çok daha efektif bir asistan olacak. Kullanıcıyı anlayan ve davranışlarını analiz edip daha kullanışlı sonuçlar sunan yeni Alexa, ChatGPT benzeri bir yapay zeka modelinden faydalanacak. Söz konusu yeniliklerle, Apple Siri veya Google Asistan gibi rakiplerini yakalamaya çalışacak olan Alexa için çok ciddi yatırımlar yapılmaya devam ediliyor.

Yenilenen Alexa ile ilgili sızdırılan detaylar, asistanın bazı temel özelliklerini erken öğrenmemize olanak sağlıyor. Kullanıcıdan aldığı verileri veritabanından filtreleyip kullanıcıya yanıt veren model yerine yapay zeka ile analiz edip güncel ve gelişmiş cevaplar vereceğini öğrendiğimiz asistan, eski haline kıyasla son derece proaktif çalışacak.

Amazon, bir süre önce sesli asistan için çalışan 2000’in üzerinde çalışanını işten çıkarmıştı. Alexa’yı tekrar kalkındırma çabaları dikkat çeken Amazon, yeni işe alımlarla ekibini güçlendirecek gibi görünüyor. Çalışmaların ne zaman son bulacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Güncellemeleri aktarıyor olacağız.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası