Huawei, Android güncellemeleri için açıklama yaptı

ABD tarafından Huawei’ye uygulanan yaptırımlar sonucu, Mayıs 2019 tarihinden itibaren şirket Google servislerini kullanamıyordu. Geçtiğimiz …

Huawei, Android güncellemeleri için açıklama yaptı

ABD tarafından Huawei’ye uygulanan yaptırımlar sonucu, Mayıs 2019 tarihinden itibaren şirket Google servislerini kullanamıyordu. Geçtiğimiz günlerde de firmanın, Android işletim sistemi için aldığı geçici lisansın süresi doldu. Bu durum güncellemeler hakkında bazı soru işaretleri yaratmıştı ancak Huawei, Android güncellemeleri hakkında açıklama yaptı.

Huawei, güncellemeler devam edecek dedi ancak Google tarafından ses yok!

Şirketin Android işletim sistemi için geçici lisansının sona ermesiyle birlikte ilk akıllara gelen, mevcut kullanıcıların yazılım ve güvenlik güncellemelerini alıp alamayacağı oldu. Şirket ise Twitter üzerinden bu durumu paylaşan bir kişiye yanıt verdi.

13 Ağustos‘ta biten geçici lisans sonrasında ortaya çıkan, Huawei cihazların artık yazılım ve güvenlik güncellemeleri almayacağı ihtimali son buldu. Huawei, Android güncellemeleri devam edecek dedi. Daha önce piyasaya sürülen telefonlar bu durumdan etkilenmeyecek ve güncellemeler gelmeyi sürdürecek.

Ancak bu durumun diğer tarafı olan Google, konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ve sessizliğini koruyor. Huawei’nin geçici lisansının ise süresinin uzatılmayacağı da ABD Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce duyuruldu. Diğer yandan şirketin Android işletim sistemli son telefonunun Mate 40 serisi olacağı daha önce resmi ağızdan duyurulurken, Harmony OS işletim sisteminin de bu yıl içerisinde tüketici karşısına çıkması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası