SonTakip

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia hacklendi

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın Amerika şubesi siber saldırıya uğradı. Firmanın web sitesini hackleyen saldırganlar, 20 milyon dolar …

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia hacklendi

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın Amerika şubesi siber saldırıya uğradı. Firmanın web sitesini hackleyen saldırganlar, 20 milyon dolar istedi.

Kötü niyetli kişiler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra sistemi eski haline döndürmeleri için istedikleri fidyeyi Bitcoin olarak talep ediyor. Yaşanılan saldırıyı doğrulayan firma, istenilen fidye ile alakalı henüz bir açıklama yapmadı.

DoppelPaymer isimli örgüt Kia’nın ABD şubesini hackledi

Son dönemde Cupertino’lu teknoloji devi Apple ile adı anılan Kia, DoppelPaymer adlı bir örgüt tarafından hacklendi.

20 milyon dolar değerinde Bitcoin isteyen saldırganlar, Kia’nın ödemeyi zamanında yapmaması halinde bu değeri 30 milyon dolara çıkaracağına dair bir açıklamada daha bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca Bleeping Computer isimli bir kaynağa göre Kia’nın üç gün içeriside ödeme yapmaması halinde örgütün, ele geçirilen tüm bilgileri kamuoyu ile paylaşacağı ifade ediliyor.

Ek olarak motor1.com’un haberine göre 18 Şubat’ta Kia tarafından “Kia Motors America’nın, Cumartesi gününden beri kapsamlı bir sistem arızası yaşamakta olduğu doğrudur. Fakat UVO uygulamasının düzeltildiğini, kullanılabilir hâle geldiğini açıklayabiliriz. Önümüzdeki 24-48 saat içerisinde de geri kalan sorunların düzeltileceğini söyleyebiliriz. Bu problemden dolayı bu kış günlerinde bazı kullanıcılarımızın araçlarını uzaktan çalıştırma ve ısıtma özelliklerine erişemediklerini biliyoruz ve bu gibi sebeplerden dolayı özür diliyoruz.” şeklinde bir açıklama yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan bu açıklamanın gerçekleşen siber saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası