Google’dan dev temiz enerji yatırımı!

Temiz enerji sektörüne Google’ın eli değdi. Google yenilenebilir enerji için Hollanda ile rüzgar santrali anlaşması imzaladı.

Google’dan dev temiz enerji yatırımı!

Google teknolojinin yanı sıra temiz enerjiye de önem veriyor. Şirket, Hollanda’daki veri merkezlerinden kaynaklanan kirliliği azaltmak için şimdiye kadarki en büyük açık deniz rüzgar anlaşmasını duyurdu. İşte Google’ın rüzgar santrali için yaptığı anlaşmanın detayları…

Google, rüzgar santrali için anlaşma imzaladı!

Google, Hollanda kıyılarındaki iki yeni rüzgar santrali için enerji satın alma anlaşmaları imzaladı. Bu anlaşma oldukça önemli. Çünkü bu anlaşma Google Avrupa’daki veri merkezleri için denizaşırı rüzgar enerjisi satın almak üzere şimdiye kadarki en büyük anlaşma olma niteliğini taşıyor. Google bu anlaşma ile şebekeye 700 megavattan fazla temiz enerji kapasitesi ekleyeceğini açıkladı.

Aslında Google bu anlaşmayla 2030 yılına kadar tüm veri merkezi elektrik tüketimini 7/24 temiz enerji üretimiyle eşleştirmeyi planlıyor. Bunun için şirket, elektrik şebekelerinden geçen açık deniz rüzgarını dahi kullanacak. Böylece daha fazla yenilenebilir enerji elde edilmesine yardımcı olacak.

Google, Hollanda’daki veri merkezlerinin bu yıl %90 temiz enerjiye ulaşabileceğini söylüyor. Ayrıca Google yalnızca Hollanda ile yetinmiyor. Bununla birlikte İtalya, Polonya ve Belçika’daki enerji santrallerinden yararlanmak için anlaşmalar yaptı.

Tabii unutmamız gereken bir detay mevcut. Google’ın temiz enerji planları yalnızca elektrik kullanımını karbonsuz enerji satın alımlarıyla eşleştirmektir. Yani veri merkezleri yalnızca yenilebilir enerjiyle çalışmıyor. Zira bu yenilenebilir enerji Hollanda’nın elektrik üretiminin yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Aslında teknoloji şirketleri yenilebilir enerjiyle çalışmıyorlar. Teknoloji şirketleri temiz enerji kaynaklarına yaptıkları yatırımlardan bahsederken Yenilebilir Enerji Sertifikaları yani REC’ler için yaptıkları ödemeleri kastediyorlar. Yenilenebilir bir enerji jeneratörü, bir rüzgar santralinin ürettiği her megavatsaat elektrik için REC satıyor. Bu gelir kaynağı sayesinde yeni temiz enerji projelerinin geliştirilmesini desteklenecek.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası