SonTakip

İlk COVID-19 hastası bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir bilim insanı, ilk COVID-19 hastası için yeni bir iddia ortaya attı. Koronavirüs pandemisi başlayalı …

İlk COVID-19 hastası bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir bilim insanı, ilk COVID-19 hastası için yeni bir iddia ortaya attı. Koronavirüs pandemisi başlayalı yaklaşık iki yıl olacak. Bu iki yıllık süreçte bilim insanları hem yeni tedaviler geliştiriyor hem de virüsün kaynağını araştırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün görevlendirdiği bir ekip, virüsün kaynağını bulmak üzere derin bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda virüsün bir laboratuvardan çıktığını açıkladılar. İlk hastanın ise Vuhan‘daki bir erkek muhasebeci olduğunu söylemişlerdi. Ancak bunun aksini ileri süren yeni bir iddia var.

İlk COVID-19 hastası, canlı hayvan pazarından çıktı

Arizona Üniversitesinden araştırmacı Michael Worobey, Huanan kasabasının pandeminin kaynağı olduğunu söyledi. Uzun yıllardır virüsler üzerinde çalışan Worobey, ilk hastanın DSÖ’nün ileri sürdüğü kişi olmadığını belirtti. Ses getiren makalesini Science dergisinde yayımladı.

CBS News‘in haberine göre, Worobey de ilk COVID-19 hastası için yine Vuhan‘a yöneldi. Ancak bu kişinin bir canlı hayvan pazarında deniz ürünleri satan bir kadın olduğunu ileri sürdü. Virolog Michael Worobey’in çalışması, pandemi kaynağının laboratuvar değil de bir hayvan olduğu yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

Pandemi başlayalı neredeyse iki yıl olmasına karşın halen virüsün kaynağına ilişkin bir kanıtın olmadığını belirtelim. Bilim insanları arasında virüsün kaynağına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Bununla birlikte, Worobey pandemi alarmından önce iki hastaneye bildirilen vakaları analiz etti. Vakalar büyük ölçüde canlı hayvan pazarları ya da o bölgeyle bağlantılıydı.

DSÖ, ilk COVID-19 hastası için pazarla bağlantısız birini göstermişti. DSÖ,bu kişinin 8 Aralık’tan itibaren hasta olduğuna işaret etmişti. Ancak Worobey’e göre aslında 16 Aralık’a kadar hasta değildi. Worobey, bu iddiasını 41 yaşındaki erkekle eşleşen hastane kayıtlarına dayandırıyor. Böylece, ilk vaka aslında pazarda çalışan ve 11 Aralık’ta hastalanan bir kadındı. Worobey’in iddiasına DSÖ araştırma ekibindeki Peter Daszak da katıldığını açıkladı.

Worobey, New York Times‘a verdiği demeçte, “11 milyonluk bu şehirde, ilk vakaların yarısı bir futbol sahası büyüklüğündeki bir yerle bağlantılı. Salgın pazarda başlamadıysa, bu modeli açıklamak çok zor hale geliyor.”dedi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası