Google Play Store’da uygulama temizliği!

Google, bazı uygulamaları Google Play Store’a veda etmek zorunda bırakacak. İşte güvenlik gerekçesiyle alınan yeni kararın detayları.

Google Play Store’da uygulama temizliği!

Google, engelli kullanıcılara yardım etmek üzere Android mobil işletim sisteminde geliştiricilerin uygulamalarını iyileştirebileceği Erişilebilirlik Servisleri sunuyor. Öte yandan, bu servis ile API’leri LastPass ve Tasker gibi uygulamalar da kullanıcı arayüzlerini oluşturmak ve diğer uygulamaları kontrol etmek için kullanabiliyor.  Görünen o ki şirket, bunları amacı dışında kullanan uygulamaların Google Play Store‘dan gitmesini istiyor.

Google Play Store, Erişilebilirlik Servisleri için önemli karar aldı!

Bundan böyle geliştiriciler, uygulamalarının engelli kullanıcılara yardımcı olmak için Erişilebilirlik Servisleri’ni nasıl kullandığını doğru bir biçimde açıklayamazsa bu servis için tüm istekleri kaldırmak zorunda kalacak. Aksi takdirde uygulama Play Store mağazasından da çıkartılmış olacak.

Güvenlik gerekçesiyle bu servislerle ilgili olarak bu kararın alındığı göze çarpıyor. LastPass gibi uygulamalar, kullanımdaki API’leri diğer uygulamalardaki şifre alanının tanımlamak için kullanıyor. Tabii ki her uygulama bu erişim düzeyini doğru bir şekilde kullanmayabilir.

Bu değişikliğin yüzlerce hatta binlerce uygulamanın uygulama mağazasına veda etmesine sebep olabileceği düşünülüyor. Geliştiricilerin Google’a bildirimde bulunmak için ise 30 gün süresi bulunuyor. Bakalım bundan sonra neler olacak?

 

Kaynak adres : https://shiftdelete.net/google-play-store-uygulama-temizligi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası