SonTakip

Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi

Google, Fotoğraflar uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Hizmeti sıradan bir fotoğraf/video görüntüleme aracı olmaktan çıkaran şirket …

Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi

Google, Fotoğraflar uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Hizmeti sıradan bir fotoğraf/video görüntüleme aracı olmaktan çıkaran şirket, çok kapsamlı video düzenleme özellikleri ekledi. Kesme, kırpma gibi temel işlevlerin yanı sıra filtre ekleme gibi ince detaylarla daha kullanışlı hale gelen Fotoğraflar, çoğu mobil video düzenleme yazılımına alternatif oldu.

Google Fotoğraflar artık videoları düzenleyebiliyor

Aslında Google Fotoğraflar uygulamasında video düzenleme araçları vardı, ancak bu fonksiyonların yapabildiği işlemler kısıtlıydı. Yalnızca kırpma, sabitleme, döndürme gibi basit eylemlere izin veriyordu. Google’ın bugün yayınladığı güncelleme, uygulamaya daha fazla düzenleme aracı kazandırdı. Ayrıca şirket, Fotoğraflar’ın video görüntüleme arayüzünü de yenileyerek modern hale getirdi.

Yeni özelliklerin tanıtım kartı Kırpma özelliği

Google Fotoğraflar sayesinde artık videolarınızın hem dakikasını kısaltabilirsiniz hem de çerçeve genişliğini değiştirebilirsiniz. Örneğin 18:9 olan bir videonun görüntü oranını 4:3 formatında kare şekline küçültebilirsiniz. 3:2, 16:9, kare gibi ön tanımlı seçenekler sunan Google, kendi istediğiniz orana göre de videonuzu ayarlamanıza izin veriyor. Ayrıca isterseniz videoyu sağ, sol yönlerine doğru döndürebiliyorsunuz.

Google Fotoğraflar için yayınlanan güncellemedeki yeniliklerden biri, ‘İşaretleme’ aracı. Videonuzdaki önemli bir kısmı vurgulamanızı sağlayan bu fonksiyon sayesinde istediğiniz renk ile ekranı çizebiliyorsunuz. Çizdiğiniz o alan videoya kaydediliyor. Böylelikle WhatsApp gibi bir mecrada paylaşırken, yaptığınız vurgu kaybolmuyor.

Google, yeni güncellemeyle Fotoğraflar uygulamasına ‘Filtreler’ sekmesi ekledi. Burada, videolarınızda kullanabileceğiniz toplam 13 tane filtre yer alıyor. Seviyesini 0-100 arasında değiştirebildiğiniz bu filtreler sayesinde çekimlerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Ayrıca ‘Yok’ seçeneğini seçerek de videonuzu eski haline döndürebilirsiniz.

Videoların değerlerini ayarlama Filtre sekmesi

Güncellemeyle eklenen bir diğer özellik de ‘Ayarla’ sekmesi. Videolarınızın parlaklığını, doygunluğunu ve daha birçok değerini değiştirmenize imkân veren bu sekmede 10’dan fazla araç bulunuyor. Google’ın eklediği araçların listesi şöyle:

Parlaklık
Kontrast
Beyaz nokta
Parlak alanlar
Gölgeler
Siyah nokta
Doygunluk
Sıcaklık
Tonlama
Cilt tonu
Mavi ton
Vinyet

Yeni özellikler bütün Android cihazlara geldi

Google Fotoğraflar uygulamasındaki video düzenleme araçları şimdiye kadar Pixel akıllı telefonlara özeldi. Ancak Google, bugünkü güncellemeyi marka fark etmeksizin bütün Android cihazlara sundu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası