SonTakip

İlk Android telefon 13 yaşına girdi! Özellikleri nelerdi?

Günümüzün akıllı telefon pazarında Apple ve Huawei dışında neredeyse hiçbir üretici kendi işletim sistemini geliştirmiyor. Üreticiler bu …

İlk Android telefon 13 yaşına girdi! Özellikleri nelerdi?

Günümüzün akıllı telefon pazarında Apple ve Huawei dışında neredeyse hiçbir üretici kendi işletim sistemini geliştirmiyor. Üreticiler bu masrafa ve deneyimi iyileştirme yükünü almak yerine Google’ın ve dev bir topluluğun desteklediği Android‘i kullanıyor. Hatta artık otomobillerin araç içi sistemlerine bile gelen Android’in ilk çıkışı, HTC Dream ile oldu. Bu efsanevi telefonun özelliklerini hatırladık.

İlk Android telefon HTC Dream

T-Mobile G1 olarak da bilinen bu cihaz, dünyayı değiştirecek bir işletim sisteminin öncüsü unvanına sahip. Sadece 256MB depolamaya sahip olan HTC Dream, bugün telefonlarımızda gigabaytlarca yer tutan Android sistem dosyalarını yine bu 256MB depolamasına sığdırıyordu. Bugünün Android’i ile karşılaştırıldığında belki de ikisinin de saati göstermesi dışında bir benzerlik bulamayız.

2008 yılından bahsediyoruz ve o dönemde HTC bir devdi. Haliyle T-Mobile, bu telefonu üretmesi için HTC’ye gitmiş. Ortaya çıkan telefonun özellikleri tam olarak bilinmese de birkaç detayını biliyoruz.

Ekran: 3.2 inç 320×480 TFT
İşlemci: Qualcomm MSM7201A
Grafik birimi: Adreno 130 0.52GHz
RAM: 192MB
Depolama: 256MB (SD Card ile yükseltilebiliyor)
Bağlantı: 3G, Wi-Fi, Bluetooth 2.0; Mini USB girişi (Micro değil!)
Kalınlık: 17.1mm
Ağırlık: 158 gram
İşletim sistemi: Android 1.0

Android, açık kaynaklı ve o dönemin devleri tarafından desteklenmiş olmasıyla Apple’ın gözünü korkutmuştu. iOS işletim sisteminin bir rakibi olan bu açık kaynaklı yazılım için Steve Jobs da ölmeden önce birkaç söz söylemişti. 2011’de “Android’i yok etme” sözü verse de bu söz üzerinde hiç çalışamadı.

Bir Pixel kadar güncelleme aldı

Android’in en çok eleştirildiği konulardan biri, üreticilerin telefonları için az güncelleme yayımlaması. Pixel telefonlar Google’a ait oldukları için hiçbir zaman bu eleştiriye maruz kalmadı. HTC Dream de tıpkı bir Pixel gibi epey güncelleme aldı. Cihaz için yayınlanan son güncelleme Android 1.6 Donut olmuştu. Şu anda olduğu gibi Android sürümleri yıldan yıla bir sonraki nesle atlamıyor, mevcut sürümün diğer basamağından ilerliyordu.

HTC Dream’in satış sayısı 1 milyon olarak açıklandı. Bu telefonlar kendi çaplarında iyi başarı elde etse de Android’i asıl yükselten telefon Motorola Droid olacaktı. Bu telefon ilk haftasında 250.000 satarak Android’i yaymıştı, ardından Samsung Galaxy S’in Android ile çıkmasıyla olanlar oldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası