SonTakip

Google, Android Auto yüzünden para cezası aldı

Google, antitröst ihlalleri nedeniyle çeşitli ülkelerden astronomik para cezası almaya devam ediyor. Firmanın otomobillerde Android …

Google, Android Auto yüzünden para cezası aldı

Google, antitröst ihlalleri nedeniyle çeşitli ülkelerden astronomik para cezası almaya devam ediyor. Firmanın otomobillerde Android telefonlarınızı kullanmanızı sağlayan Android Auto yazılımı bu ihlalin son kurbanı oldu.

Google, son yıllarda hem Türkiye hem de Avrupa Birliği ülkelerinde rekabet kurallarını ihlal etmekten dolayı büyük cezalar aldı.

Google İtalya’da büyük para cezası aldı

İtalya Rekabet Kurumu, Google’ın Android Auto üzerinden rekebet kurallarını ihlal ettiğine karar verdi. Buna göre kurum Google’a 102 milyon euro yani 123 milyon dolar (1 milyar TL) para cezası kesti.

Firmanın bu cezayı almasının sebebi ise Android Auto’nun elektrikli otomobil şarj noktaları gösteriminde İtalya’da kullanılan JuicePass uygulamasına engel koyması. Enel X tarafından geliştirilen uygulama elektrikli otomobil şarj istasyonlarını bulmak ve rezerve etmek gibi temel işlevlere sahip.

Google son yıllarda antitröst davalarından başını kaldıramıyor

Google ise uygulamayı geliştiren İtalya şirketi Enel X ile Android Auto üzerinden birlikte çalışmayı iki yıl önce reddetti. İtalya Rekabet Kurumu ise bu durumun Enel X firmasının kullanıcı veri tabanı oluşturma olanağının Google tarafından engellendiğine karar verdi. Kuruma göre Google’ın bu adımı elektrikli otomobil teknolojisinin yayılmasına engel teşkil ediyor.

Google ve karşı karşıya kaldığı antitröst davaları

Google ise para cezası ya da bu tür antitröst davlarıyla ilk defa karşı karşıya kalmadı. Teknoloji devi AB ile Android telefonlara kendi uygulamalarını ön yüklü getirmek nedeniyle de davalık durumda. Avrupa Birliği, Yandex, Bing ve DucDuck Go gibi rakip arama motorlarına Google’ın ayakta kalma şansı tanımadığı görüşünde.

Türkiye’de de Rekabet Kurumu, Google’a rekabet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle büyük bir ceza kesti. Rekabet Kurumu‘nun verdiği bu ceza ise Google arama motorundan kaynaklı. Buna göre Rekabet Kurumu, Google’ın yerel arama hizmetlerinde diğer rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığını düşünüyor. Türkiye, Google’a 296 milyon TL para cezası kesmişti.

Google’ın aldığı bu para cezası sonrası özellikle AB ülkelerinde nasıl bir politika sergileyeceği merak konusu. Avrupa Birliği’nin radarına takılan diğer bir teknoloji devi ise Apple. Daha önce şirketin İrlanda üzerinden yasadışı vergi avantajı elde ettiği ortaya çıktı. Spotify‘de Apple’ı rekabet kurallarını ihlal ettiği nedeniyle AB Komisyona şikayet etmişti. AB komisyonu ise bu davada Spotify’ı haklı buldu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası